• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Nezamestnanosť na Slovensku bola v druhom kvartáli najnižšia za dva a pol roka, ubudli tisíce nezamestnaných

Nezamestnanosť na Slovensku bola v druhom kvartáli najnižšia za dva a pol roka, ubudli tisíce nezamestnaných

Výrazne sa znížil počet osôb v kategórii so základným vzdelaním.

4.9.2023 (SITA.sk) - Počet ľudí bez práce sa na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka medziročne znížil o 7,1 percenta, teda o viac ako 12-tisíc osôb na 157,8 tisíca osôb. Medziročné úbytky počtu nezamestnaných tak pokračujú už ôsmy štvrťrok za sebou.

Ľudia bez práce viac ako rok

Miera nezamestnanosti uvádzajúca podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb predstavovala 5,7 %, medziročne klesla o 0,4 percentuálneho bodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Naďalej sa znižoval počet dlhodobo nezamestnaných a opäť začali klesať aj počty krátkodobo nezamestnaných.

Nezamestnaných celkovo ubúdalo už v piatich regiónoch Slovenska. Najväčšiu časť nezamestnaných, viac ako 105-tisíc osôb, predstavovali ľudia bez práce jeden rok a viac.

Ich podiel spomedzi nezamestnaných dosahoval vyše 66 % napriek tomu, že medziročný úbytok pokračuje už štyri štvrťroky po sebe a pred letom klesol počet dlhodobo nezamestnaných o 5,1 %.

Úbytok v každej vekovej skupine

Krátkodobá nezamestnanosť medziročne klesla ešte výraznejšie, o 11 % na 52,5 tisíca osôb, ide o ľudí, ktorí boli bez práce kratšie než 12 mesiacov.


Úbytok nezamestnaných sa prejavil vo všetkých vekových skupinách, okrem najnižšej vekovej kategórie 15 až 24-ročných, v tej bol však rast minimálny.


Z pohľadu vzdelanosti najvýraznejší pokles počtu nezamestnaných o 25,4 %, teda o 13,4 tisíca osôb, bol v kategórii so základným vzdelaním. Celkovo v 12 zo 16 ekonomických činností posledného zamestnávateľa nastal medziročný pokles počtu ľudí bez práce. Najviac ľudí naposledy pracovalo v priemysle, kde však počet nezamestnaných medziročne klesol o 5,1 %.

Druhú najväčšiu skupinu tvorili ľudia naposledy pracujúci vo veľkoobchode a maloobchode s poklesom o 14,2 %. Špecifickú a najpočetnejšiu skupinu predstavovali osoby, ktoré ešte nemali zamestnanie.

Pokles v piatich krajoch

Ich počet v druhom štvrťroku tohto roka klesol len minimálne a stále tak predstavovali vyše 30 % zo všetkých nezamestnaných.


Počet nezamestnaných v druhom kvartáli medziročne klesol v piatich z ôsmich krajov Slovenska. Relatívne najviac nezamestnaných ubudlo v Nitrianskom kraji, o 18 % a v Trenčianskom kraji, o 17,5 %. Najviac nezamestnaných bolo naďalej v Prešovskom kraji, a to takmer 40-tisíc osôb a v Košickom kraji vyše 38-tisíc osôb.

Najvyššia miera nezamestnanosti pretrvávala v Prešovskom a Košickom kraji, jediné dosiahli hranicu 10 %. Opačný vývoj štatistici zaznamenali v Bratislavskom kraji s mierou nezamestnanosti 2,1 % nasledovanom Trenčianskym krajom s 2,8 %.


Z pohľadu dynamiky vývoja najvýraznejšia zmena nastala v Prešovskom kraji, kde miera nezamestnanosti klesla o 1,5 percentuálneho bodu. Pokles miery nezamestnanosti zaznamenalo 5 krajov, v Bratislavskom kraji sa udržala na rovnakej úrovni ako pred rokom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie