• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Neurologické ochorenie so zradnými príznakmi. Najprv sa prejavuje ako únava či porucha zraku

Neurologické ochorenie so zradnými príznakmi. Najprv sa prejavuje ako únava či porucha zraku

Skleróza multiplex sa vyskytuje takmer výlučne v krajinách, kde je vysoký hygienický štandard.

Sclerosis multiplex, po slovensky roztrúsená skleróza, je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Jej príznaky trápia už mladých ľudí a vývoj ochorenia je často nepredvídateľný. Diagnózu si pripomíname 27. mája na Svetový deň sklerózy multiplex.

Zápal postihuje mozog, miechu a oči

Roztrúsená skleróza je zápalové ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém, teda mozog, miechu a obaly očných nervov.

Vzniká, keď „imunitný systém začne napádať svoje vlastné nervové bunky, respektíve ich obal, ktorý je okrem iného tvorený aj myelínom. Myelín za normálnych okolností chráni nervové vlákna a pomáha im šíriť elektrické vzruchy, a tým riadiť funkcie celého nervového systému. Bez neho dochádza k výraznému spomaleniu vedenia vzruchov v nervovom tkanive, neskôr aj k ich odumretiu až zániku,“ vysvetľuje neurologička Iveta Nikolová z AGEL Clinic Bratislava, ktorá sa s touto diagnózou vo svojej ambulancii stretáva často.

Najčastejším príznakom sú zrakové poruchy

Príznaky sklerózy multiplex sú rôzne, podľa toho, ktorá časť nervovej sústavy je zasiahnutá, a často sa zamieňajú s únavou, prepracovanosťou či unavenými očami.


,,Najčastejším prvým príznakom sú zrakové poruchy, a to v dôsledku napadnutia obalu zrakového nervu, takže môže dôjsť k výpadku v zornom poli, dvojitému videniu alebo zhoršeniu zrakovej ostrosti. Pacient môže mať bolesti oka pri pohľade do strán,“ opisuje neurologička.


Ďalšími prejavmi ochorenie sú podľa doktorky Nikolovej poruchy pohyblivosti, niekedy až známky ochrnutia končatín, tváre, ťažkosti s rovnováhou s následnými pádmi v neskoršom štádiu, poruchy artikulácie, poruchy močenia či sexuálnych funkcií, poruchy citlivosti tváre, končatín, od necitlivosti až po úporné bolesti.


Pomerne časté sú aj psychické poruchy ako depresia, úzkosť a poruchy spánku, a to nielen v dôsledku zmien nervovej sústavy, ale aj ako reakcia na diagnózu.

Prejavuje sa už v mladom veku

Posledné slovo v diagnostike by mal mať neurológ. „Veľmi dôležitá je anamnéza. Nakoľko sa ochorenie prejavuje v mladom veku, prvé príznaky môžu byť interpretované len ako prepracovanie, unavené oči, únava a ťažkostiam sa nevenuje pozornosť. Neskôr sa už ochorenie prejaví neurologickými príznakmi, ktoré vedú k správnej diagnóze. K základnému vyšetreniu patrí podrobné vyšetrenie magnetickou rezonanciou mozgu a miechy. Často pacienta odosielame na hospitalizáciu na neurologické oddelenie, a to na doplnenie vyšetrenia likvoru a ďalších vyšetrení, ktoré stanovia konečnú diagnózu,“ ozrejmuje odborníčka.


Podľa doktorky Nikolovej počet pacientov s týmto ochorením v posledných rokoch stúpa. Čiastočne je to spôsobené väčšou informovanosťou verejnosti o príznakoch ochorenia, ale tiež vírusovými ochoreniami, ktoré môžu ovplyvňovať fungovanie imunitného systému.Choroba bohatých krajín s nedostatkom vitamínu D

Skleróza multiplex sa vyskytuje takmer výlučne v krajinách, kde je vysoký hygienický štandard. Rizikovým faktorom býva aj nedostatok vitamínu D, stres alebo zvýšená záťaž, pretože pôsobia cez hormonálny systém, ktorý potom ovplyvňuje riadenie imunitných a nervových funkcií.


,,V súčasnosti ešte na roztrúsenú sklerózu neexistuje liek, ktorý by dokázal odstrániť všetky príznaky a ochorenie navždy vyliečiť. Ale sú k dispozícii lieky, ktoré dokážu pomôcť veľmi účinne v zastavení príznakov choroby, najmä pokiaľ sa začne s liečbou včas.


V priebehu posledných 20 rokov sa počet liekov na liečbu roztrúsenej sklerózy rozšíril. Mnohé nové lieky sú aktuálne vo fáze registrácie alebo sa skúma ich účinok v klinických štúdiách. Tieto skutočnosti prinášajú významnú nádej pre veľkú časť pacientov, základom úspechu je ale dobrý vzťah a otvorená komunikácia medzi pacientom, lekárom a zdravotnou sestrou,“ dodáva na záver Iveta Nikolová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie