• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Nestačí ani pomoc desiatok hasičských lietadiel, veľký lesný požiar na juhovýchode Španielska neutícha

Nestačí ani pomoc desiatok hasičských lietadiel, veľký lesný požiar na juhovýchode Španielska neutícha

10.9.2021 (Webnoviny.sk) - Veľký lesný požiar aj v piatok ničil lesy v juhovýchodnom Španielsku. Úsilie hasičov, ktorým asistuje 38 hasičských lietadiel, sťažujú teploty okolo 30 stupňov Celzia a silný vietor.

Oheň za dva dni spáli už viac ako 3 600 hektárov lesa, viedol k smrti hasiča a vyžiadal si evakuáciu tisícky obyvateľov mesta Estepona a ďalších troch obcí v provincii Málaga.

„Máme tu hladové monštrum,“ vyjadril sa námestník šéfa andalúzskej regionálnej hasičskej služby Alejandro García na margo ohňa, ktorého šírenie sa snažia najprv zastaviť a následne ho uhasiť.

Oheň je však podľa neho intenzívny a predpovede počasia o silnom vetre im neprajú. V noci sa stovky hasičov usilovali odstrániť v lese horľavý materiál a vytvoriť prieseky proti šíreniu ohňa. Predpokladá sa, že príčinou vzniku ohňa je podpaľačstvo.

Lesné požiare sú v južnej Európe počas horúcich, suchých liet bežné. Španielske ministerstvo pre ekologický prechod informovalo, že tento rok do 29. augusta zhorelo v krajine 74 200 hektárov lesa a krovinatých oblastí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie