• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Nesmrteľnú kráľovnú belkanta Editu Gruberovú si SND pripomenie špeciálnym galakoncertom

Nesmrteľnú kráľovnú belkanta Editu Gruberovú si SND pripomenie špeciálnym galakoncertom

Opera SND otvorí novú divadelnú sezónu výnimočným galakoncertom na počesť zosnulej svetovej opernej legendy Edity Gruberovej.

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Pozvanie na účinkovanie prijali slovenské aj svetové operné hviezdy. Na javisko sa postaví aj speváčkin dlhoročný javiskový partner Francisco Araiza či hviezdna americká sopranistka Brenda Rae. Vstupenky na galakoncert sú už v predaji.

Nazývali ju kráľovná belkanta, diva divissima či primadonna assoluta, ale aj cárovná spevu, kráľovná koloratúry, hlas slávika a božská Edita. Publikum najprestížnejších operných domov sveta nadšene stálo, ešte len keď prichádzala na javisko.

Svetová operná legenda Edita Gruberová, ktorá patrí medzi najlepšie koloratúrne sopranistky všetkých čias, začínala svoju spevácku kariéru na javisku Slovenského národného divadla.

Výnimočnú osobnosť opernej divy si SND pripomenie galakoncertom Edita Gruberová Tribute, ktorý v sobotu 10. septembra slávnostne otvorí 103. divadelnú sezónu.

"Podľa vzoru úspešného galakoncertu Peter Dvorský 70 z minulej sezóny pokračujeme v uvádzaní špeciálnych podujatí tohto typu. Veríme, že z otváracích galakoncertov sezóny venovaných výnimočnej slovenskej osobnosti operného sveta sa stane tradícia, ktorú si operné publikum zamiluje," hovorí riaditeľ Opery SND Lubor Cukr.

V Bratislave ju nechceli, svet ju miloval

Edita Gruberová bola výnimočný zjav na operných javiskách. V Opere SND profesionálne debutovala ako Rosina v Rossiniho komickej opere Barbier zo Sevilly v roku 1968. Pre zlý kádrový profil však pre ňu v Bratislave nebolo miesto. Musela odísť do Banskej Bystrice, kde sa stala členkou operného súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

V roku 1970 Edita Gruberová debutovala vo Viedenskej štátnej opere v úlohe Kráľovnej noci v Mozartovej opere Čarovná flauta. Postavu obdarenú extrémnymi výškami spievala vo Viedni, ale aj na iných scénach počas nasledujúcich 14 rokov viac ako 140-krát.

Vo Viedni ju spočiatku obsadzovali do menších rolí. Obrat v kariére prišiel v roku 1976, keď odspievala Zerbinettu v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe. Vtedy mladú speváčku zaregistrovalo medzinárodné publikum a ešte v tom istom roku debutovala v Metropolitnej opere v New Yorku.

Edita Gruberová si rýchlo podmanila všetky svetové operné scény. Okrem Viedenskej štátnej opery a Metropolitnej opery v New Yorku pôsobila v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne aj milánskej La Scale. Medzi jej najdôležitejšie naštudované operné postavy patria belkantové hrdinky Lucia (Lucia z Lammermooru), Elvira (Puritáni), Elisabetta (Roberto Devereux) či Mozartova Donna Anna (Don Giovanni), alebo Straussova Zerbinetta (Ariadna na Naxe).

Na javiskách veľkých operných domov spievala neuveriteľných 51 rokov.

"Hlas Edity Gruberovej bol zázračný. Počas celej kariéry fascinoval krištáľovou priezračnosťou, mimoriadnym zvládnutím vysokých tónov, virtuóznou technikou, unikátnym dynamickým rozpätím a optimálnym vyvážením racionálneho prístupu a hlbokej emocionality," opisuje výnimočnosť opernej legendy dramaturg Opery SND Jozef Červenka.

Edita Gruberová nečakane zomrela 18. októbra 2021 vo veku 74 rokov.

Hviezdne sólistické obsadenie

Poctu Edite Gruberovej na javisku SND vzdajú slovenské aj svetové operné hviezdy. Je medzi nimi aj legendárny mexický tenorista Francisco Araiza, dlhoročný javiskový partner Edity Gruberovej. Galakoncert v Bratislave bude jednou z výnimočných príležitostí počuť Araizu spievať naživo, keďže profesionálnu kariéru už ukončil.

Ďalšou hviezdnou hostkou bude americká sopranistka Brenda Rae, ktorá pravidelne účinkuje v najprestížnejších operných domoch, ako je Metropolitná opera v New Yorku, Bavorská štátna opera v Mníchove či v Covent Garden v Londýne. Dôkazom umeleckej kvality tejto medzinárodne etablovanej sopranistky je aj jej tohtoročný debut na Salzburskom festivale v Mozartovej Čarovnej flaute v úlohe Kráľovnej noci – v jednej z kľúčových úloh, ktorými sa v opernom svete preslávila samotná Edita Gruberová.

Niektoré hudobné čísla príznačné pre kariéru Gruberovej odznejú na galakoncerte v Opere SND práve v podaní Brandy Rae.

"V programe galakoncertu Edita Gruberová Tribute prostredníctvom árií mapujeme kariérne míľniky a repertoár tejto opernej divy. Na galakoncerte zaznejú árie z Donizettiho opier Roberto Devereux, Lucia di Lammermoor, Maria Stuarda aj Linda di Chamounix, ale aj z Mozartovej opery Don Giovanni a Čarovná flauta či Straussovej opery Ariadna na Naxe a ďalších," približuje dramaturg Opery SND Jozef Červenka.

Spomedzi slovenských operných hviezd diváci uvidia vôbec prvýkrát na javisku SND sopranistku Slávku Zámečníkovú, ale aj Simonu Šaturovú, Ľubicu Vargicovú a Pavla Bršlíka.

Nebudú chýbať ani slovenské koloratúrne sopranistky Martina Masaryková, Mariana Sajko a Andrea Vizvári. Dirigovať bude nový šéfdirigent Opery SND Kevin Rhodes.

Ďalší hviezdni hostia a bývalí kolegovia Edity Gruberovej si zaspomínajú na opernú legendu prostredníctvom videodokrútok. Program bude doplnený aj záznamami a fotografiami z vystúpení Edity Gruberovej. Hudobnú udalosť roka doplní výstava LA GRUBEROVÁ vo foyeri opery a baletu.

Vstupenky na galakoncert si možno zakúpiť online alebo v pokladnici SND.

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie