• Dnes je: Utorok 18. januára 2022 meniny má Bohdana

Neregistrovaný Sputnik dostane na Slovensku už čoskoro zelenú, zodpovedným bude štát

Neregistrovaný Sputnik dostane na Slovensku už čoskoro zelenú, zodpovedným bude štát

Ruská vakcína Sputnik V by sa mala zaradiť do vakcinačného programu začiatkom júna. Predpokladá to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako uviedol, Slovensko má s ruskou stranou definitívne podpísané súhlasné stanovisko na jej používanie. „Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom,“ povedal.

Veková hranica pre Sputnik V bude podľa ministra stanovená na 18 až 60 rokov. Zodpovednosť za očkovanie neregistrovanou vakcínou bude preberať štát.

Ako Lengvarský informoval, aktuálne sa rieši logistika systému prihlasovania na túto vakcínu, rovnako aj sieť vakcinačných stredísk. „Bude to jasné v priebehu jedného až dvoch týždňov,“ doplnil.

Rusko schválilo ďalšiu vakcínu, Sputnik Light budú podávať v jednej dávke

Ruské regulačné orgány schválili jednodávkovú verziu vakcíny proti ochoreniu COVID-19 Sputnik V. Krok má urýchliť dosiahnutie komunitnej imunity proti koronavírusu. Sputnik Light je štvrtá vakcína proti COVID-19, ktorú vyvinuli aj schválili v Rusku.

Vakcína Sputnik Light je zhodná s prvou dávkou očkovacej látky Sputnik V, ktorú tvoria dve dávky, a zatiaľ nedokončila pokročilé testovanie, ktoré je nevyhnutné na zabezpečenie účinnosti a bezpečnosti v súlade so stanovenými vedeckými protokolmi. Rusko začalo testovať Sputnik Light na ľuďoch v januári a štúdie ešte podľa oficiálnych záznamov pokračujú.

„Je dobré vedieť, že sa rozsah nástrojov (proti COVID-19) rozširuje,“ vyjadril sa vo štvrtok na margo autorizácie jednodávkovej vakcíny prezident Vladimir Putin.


Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško zase uviedol, že autorizácia štvrtej vakcíny pomôže urýchliť proces tvorby komunitnej imunity proti koronavírusu. Väčšina vedcov verí, že na dosiahnutie takejto imunity treba zaočkovať najmenej 70 percent populácie, presná hranica ale zatiaľ nie je známa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie