• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Nemocnice sú na nápor pacientov s koronavírusom pripravené, najkritickejšia situácia je v okrese Bardejov

Nemocnice sú na nápor pacientov s koronavírusom pripravené, najkritickejšia situácia je v okrese Bardejov

Ak nie je pacient očkovaný, môže lekár vzhľadom na epidemickú situáciu v danom kraji pri návšteve ambulancie požadovať test na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

Nemocnice sú na nápor pacientov s ochorením COVID-19 pripravené. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré situáciu v nemocniciach pozorne sleduje a koordinuje.

V prípade zhoršenia epidemickej situácie je pripravená reprofilizácia lôžkového fondu v troch fázach, uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Tretia fáza by predstavovala maximálne kapacity zdravotníckych zariadení. Verím, že k tomu nepríde a aj vďaka očkovaniu sa dokážeme najhoršiemu krízovému scenáru v našich nemocniciach vyhnúť,” povedal šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Čo najdlhšie udržanie štandardného režimu

Analytické odhady hovoria o tom, že koncom septembra by mohlo pribúdať 1 500 až 3 000 infikovaných koronavírusom denne. Odborníci preto odhadujú, že denne sa bude do nemocníc prijímať približne 75 až 100 pacientov. Cieľom rezortu je však najmä čo najdlhšie udržať nemocnice v štandardnom režime poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Po celom Slovensku bude preto fungovať osem krajských koordinátorov, ktorí budú situáciu v nemocniciach v danom kraji pozorne sledovať.


V prípade zhoršenia situácie a zvýšeného počtu nakazených následne ministerstvo pristúpi k úprave podmienok zvýšením bezpečnosti a ochrany zdravia pacientov a zdravotníckych pracovníkov formou metodických usmernení a štandardných postupov.

Najhoršie je na tom Bardejov

Momentálne najkritickejšia je epidemická situácia v okrese Bardejov. Minister preto v piatok spolu so štátnym tajomníkom Kamilom Szászom a generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva Petrom Ferjančíkom navštívil nemocnicu v Bardejove.


Tá je aj podľa riaditeľa nemocnice a zároveň prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka na pacientov s diagnózou COVID-19 pripravená. Rovnako pripravená je aj najväčšia nemocnica na Slovensku, a to Univerzitná nemocnica v Bratislave.

„Prebehli kontroly a opravy kyslíkových rozvodov, realizovali sme opravy a údržbu priestorov využívaných pre pacientov s COVID-19,” doplnil informáciu riaditeľ zariadenia Roland Schaller.

Lekár môže požadovať test

Čo sa týka ambulantnej starostlivosti, všetky ambulancie v súčasnosti poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom s osobnými ochrannými pomôckami potrebnými na zachovanie zdravia pacienta a zdravotníckeho personálu.


Ak nie je pacient očkovaný, môže lekár vzhľadom na epidemickú situáciu v danom kraji pri návšteve ambulancie požadovať test na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie