• Dnes je: Utorok 18. januára 2022 meniny má Bohdana

Nemocnica v Bardejove má nové pracoviská urgentnej medicíny, vybudovanie stálo milióny eur

Nemocnica v Bardejove má nové pracoviská urgentnej medicíny, vybudovanie stálo milióny eur

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (štvrtý sprava v popredí) počas návštevy v Nemocnici v Bardejove. Bratislava, 17. september 2021.

Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove má nové oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), urgentný príjem a pracovisko počítačovej tomografie.

Vybudovanie pracovísk stálo osem miliónov eur – 6,5 milióna eur z fondov Európskej únie, milión eur z úveru a vlastné zdroje nemocnice predstavovali 500-tisíc eur.

Pracoviská sú súčasťou traktu urgentnej medicíny, ktorý pozostáva aj z jednotky intenzívnej starostlivosti pre internistické ochorenia, centrálnych operačných sál a pôrodných boxov so sekčnou sálou.

Pracoviská spĺňajú najvyššie nároky

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktoré je priamo prepojené s urgentným príjmom, bude poskytovať zdravotnú starostlivosť pre najťažšie stavy, ktoré vyžadujú zvláštnu starostlivosť, vrátane umelej pľúcnej ventilácie. Je zložené zo štyroch lôžok typu open space a jedného samostatného infekčného lôžka.

„Nové pracoviská spĺňajú najvyššie nároky čo sa týka komfortu pre pacientov aj organizácie práce. Myslelo sa aj na prípadnú ďalšiu vlnu pandémie, takže pracoviská sú pripravené tak, aby spĺňali aj tieto podmienky, čo sa týka hygieny a transportu pacientov,“ ocenil nové priestory pri ich otvorení minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Skrátili čas

Trakt urgentnej medicíny má samostatný vstup pre Záchrannú zdravotnú službu a samostatný pre pacientov, ktorí prichádzajú sami. Trakt je zároveň prepojený s heliportom. Podľa riaditeľa nemocnice Mariána Petka obrovskou výhodou pacientov na urgentnom príjme je, že budú diagnostikovaní a liečení na jednom mieste.


„Základná filozofia je, aby akútna a neodkladná zdravotná starostlivosť v dnešnom modernom svete bola poskytovaná na jednom mieste…Problém slovenských nemocníc je, že odkedy vstúpi pacient do nemocnice až po určenie diagnózy to môže trvať niekedy aj päť hodín. Tu sme ten čas skrátili najviac na hodinu, lebo pacient je tu, nikde sa s ním nechodí a všetci špecialisti prichádzajú k nemu. Šanca pacienta na prežitie sa tým výrazne zvýši,“ zdôraznil Petko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie