• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Nemocnica Bory plánuje urgentný príjem, dopyt môže byť vyšší ako 40-tisíc návštev ročne

Nemocnica Bory plánuje urgentný príjem, dopyt môže byť vyšší ako 40-tisíc návštev ročne

Štátna poisťovňa doteraz nezazmluvnila ani jedno lôžkové oddelenie, žiadnu zo špecializácií jednodňovej zdravotnej starostlivosti a ani jeden stacionár.

Nemocnica Bory plánuje urgentný príjem spustiť do prevádzky v priebehu septembra. V tejto súvislosti chce v priebehu júna podať žiadosť na ministerstvo zdravotníctva o zaradenie do pevnej siete urgentných príjmov druhého typu.

Ošetrili už vyše 8-tisíc ľudí

Žiadať bude aj zazmluvnenie od všetkých troch poisťovní. Ako uviedol hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ, priepustnosť urgentného príjmu bola plánovaná na úrovni 40-tisíc návštev ročne, dopyt však môže byť ešte vyšší.

Od začiatku prevádzky ošetrila nová nemocnica podľa Kráľa vyše 8-tisíc pacientov. Z toho približne polovica bola poistencami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), s ktorou ako jedinou nemá nemocnica stále zmluvu, s výnimkou prvej skupiny ambulantnej starostlivosti a diagnostiky.

Neudržateľný stav

Štátna poisťovňa doteraz nezazmluvnila ani jedno lôžkové oddelenie, žiadnu zo špecializácií jednodňovej zdravotnej starostlivosti a ani jeden stacionár. „Máme potvrdené, že naše žiadosti sú kompletné a čakáme na konečné vyjadrenie,“ uviedol Kráľ.

Dodal, že nemocnica doteraz poskytla 589 vyšetrení poistencom VšZP v nezazmluvnených odbornostiach bezplatne. Pri akútnych onkologických diagnózach žiada v mene pacientov štátnu poisťovňu o výnimku, väčšinou so zápornou odpoveďou. „Tento stav je neudržateľný a musí sa čo najskôr zmeniť. Nechceme diskriminovať poistencov VšZP, ktorí zjavne nemajú lepšiu a dostupnejšiu alternatívu,“ zdôraznil generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka.

Nemocnica Bory má aktuálne 36 ambulancií a šesť diagnostických pracovísk v 33 odbornostiach. Zároveň spustila lôžkovú starostlivosť v 15 odbornostiach, pracovisko jednodňovej starostlivosti v siedmich špecializáciách a stacionár pre tri odbornosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie