• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Nemecký LANXESS má v portfóliu vysokovýkonné, špeciálne plasty pre oblasť elektromobility

Nemecký LANXESS má v portfóliu vysokovýkonné, špeciálne plasty pre oblasť elektromobility

Spoločnosť LANXESS sa zúčastní na konferencii "Fuse Box Meets Dryer - Plastics in E&E Applications", ktorú organizuje Juhonemecké výskumné centrum plastov (Das Kunststoff-Zentrum, SKZ).

20.5.2022 (Webnoviny.sk) -

  • Biokompozity pre plášte elektrických káblov
  • Udržateľné zmesi na mieru pre batériové elektromobily
  • Široký sortiment materiálov pre elektrotechnický priemysel

Podujatie je určené pre elektrotechnický priemysel a tento rok sa zameriava na nové požiadavky týkajúce sa udržateľnosti, uhlíkovej stopy a elektromobility. Ďalšou témou podujatia sú plastové zmesi pre elektrické pohony a nabíjacie zariadenia pre elektrické vozidlá. Konferencia sa bude konať 1. a 2. júna 2022 v nemeckom Veitshöchheime.

Široká škála udržateľných plastových zmesí

Spoločnosť LANXESS už ponúka širokú škálu trvalo udržateľných plastových zmesí. Príkladom sú rady výrobkov Durethan ECO a Pocan ECO na báze polyamidu 6 a 66 (PA 6 a PA 66), resp. polybutyléntereftalátu (PBT), ktoré obsahujú 15 až 60 % hmotnosti recyklovaných vlákien zo skleneného odpadu. Spoločnosť tiež uvádza na trh svoj nový rad Scopeblue. Výrobky v tomto sortimente obsahujú významný podiel recyklovaných alebo biologických surovín alebo majú výrazne nižšiu uhlíkovú stopu ako bežné výrobky. Cieľom je tento sortiment neustále rozširovať. "Vyvinieme porovnateľne udržateľné zmesi, ktoré spĺňajú požiadavky elektrotechnického priemyslu, ako je napríklad vynikajúca nehorľavosť," hovorí Sarah Luersová zo spoločnosti LANXESS Global E&E Applications Development.

Expertíza v oblasti batérií

Spoločnosť LANXESS získala počas svojho dlhoročného pôsobenia v elektrotechnickom a automobilovom priemysle rozsiahle skúsenosti s výskumom materiálov a aplikáciami plastov pre komponenty batérií. To umožnilo napríklad vytvoriť veľký plastový kryt pre vysokonapäťové batérie do elektromobilov. Produkt sa vyvíja v spolupráci so spoločnosťou Kautex Textron ako takmer sériový technologický demonštrátor. Spoločnosť LANXESS bola zodpovedná za vývoj materiálov, spoločnosť Kautex za vývoj komponentov a procesov. Konštrukcia neobsahuje žiadne kovové výstuhy a jej hmotnosť sa pohybuje niekde v strednom dvojcifernom počte kilogramov. Výsledky testov hotových dielov sú už k dispozícii a ukazujú, že komponent spĺňa všetky požiadavky.

Nová koncepcia prívodov pre nabíjanie elektromobilov

Ďalšou inováciou spoločnosti LANXESS je vlastný vyvinutý koncept konštrukcie nabíjacích káblov pre elektrické vozidlá. Prispôsobené materiály zabezpečujú vysoký stupeň funkčnej integrácie, ktorá znižuje náklady. Okrem toho sa celý modul, ktorý pozostáva len z niekoľkých komponentov, dá zostaviť rýchlo a bez potreby skrutiek. To tiež pomáha znižovať náklady.

Kompozitní materiály s nehorľavými vlastnosťami

Spoločnosť LANXESS tiež zdôrazňuje možnosti použitia termoplastických kompozitných materiálov Tepex. Tento materiál má široký potenciál, najmä pokiaľ ide o jeho nehorľavé vlastnosti. "V našom stánku budeme predvádzať film demonštrujúci vynikajúce nehorľavé vlastnosti kompozitov, ktoré sa dajú využiť napríklad v prípade tepelného úniku v batérii," opisuje Luers. K tepelnému úniku dochádza, keď sa batéria začne prehrievať v dôsledku nekontrolovanej chemickej reakcie, čo môže spôsobiť jej vznietenie a výbuch.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnych plastoch

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2021 dosiahol obrat 7,6 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 900 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme nájdete na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Viac k téme: Elektromobilita, LANXESS, Plasty, PR


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie