• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Nemecko sa snaží odpútať od Ruska. Uzatvorilo už zmluvy s novými dodávateľmi uhlia, plynu a ropy

Nemecko sa snaží odpútať od Ruska. Uzatvorilo už zmluvy s novými dodávateľmi uhlia, plynu a ropy

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že jeho krajina uzatvorila zmluvy s novými dodávateľmi, ktoré jej v najbližších týždňoch umožnia výrazne znížiť závislosť od ruského uhlia, plynu a ropy.

Habeck v piatok novinárom v Berlíne povedal, že ruská ropa bude v najbližších týždňoch tvoriť asi 25 % nemeckého dovozu. V súčasnosti je to asi 35 %.

Dovoz ruského uhlia sa v najbližších týždňoch zníži na polovicu z približne 50 %. Habeck tiež poznamenal, že Nemecko by malo byť schopné stať sa takmer úplne nezávislým od ruského plynu do polovice roku 2024.

USA chcú urýchlene dodať plyn pre Európu, zvýšenie má oznámiť Biden po rokovaniach s von der Leyenovou

Americký prezident Joe Biden by mal v piatok potvrdiť zvýšenie dodávok skvapalneného zemného plynu pre Európu.


Informuje o tom tlačová agentúra The Associated Press, ktorá pripomína, že Spojené štáty dlhodobo pracujú na znížení závislosti starého kontinentu od dodávok energií z Ruska. Táto otázka bude témou rokovaní medzi Bidenom a šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou.


Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa nedávno vyjadril, že Bidenova administratíva chce „urýchlene“ dodať plyn pre Európu.

Von der Leyenová začiatkom tohto týždňa vyhlásila, že EÚ sa usiluje o to, aby dostala záväzný prísľub, ktorý Európe zabezpečí dodávky zemného plynu pre nadchádzajúce dve zimné sezóny. Takmer 40 percent spotreby zemného plynu v EÚ zabezpečujú dodávky z Ruska.

Američania chcú vytlačiť ruský plyn z európskeho trhu, problémom však môže byť nedostatok zariadení na export

Globálny trh s energiami sa náhle dostal do turbulencií pre ruskú inváziu na Ukrajinu. Šéf americkej firmy EQT Toby Rice, ktorá ťaží zemný plyn, uviedol, že USA by mohli vstúpiť do hry a podporiť globálne dodávky.


Firma EQT je najväčším producentom plynu v USA. Jej šéf pre BBC povedal, že by mohli ľahko nahradiť ruské dodávky. „Máme schopnosť robiť viac, máme túžbu robiť viac,“ uviedol.

Rice odhaduje, že USA majú potenciál do roku 2030 štvornásobne zvýšiť ťažbu plynu. Jeho vyhlásenie, že americké firmy by mohli zohrať väčšiu rolu v poskytovaní plynu do Európy, prišlo necelý týždeň po tom, ako americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová vyzvala energetické odvetvie krajiny, aby ťažilo viac ropy.

Prekážkou pre ambície USA vyvážať viac skvapalneného zemného plynu je však nedostatok zariadení na export. V USA v súčasnosti pôsobí osem terminálov a schválená je výstavba ďalších štrnástich. Šéf firmy EQT okrem toho vyzval administratívu prezidenta Joea Bidena, aby zjednodušila proces schvaľovania projektov plynovodov.

Nemecko uzavrelo dohodu s plynárenskou firmou Gasunie, chcú postaviť terminál na dovoz LNG

Nemecká štátna rozvojová banka KfW podpísala dohodu s holandskou plynárenskou firmou Gasunie a nemeckou energetickou spoločnosťou RWE na výstavbu terminálu na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG).


Ako v sobotu informovalo nemecké ministerstvo hospodárstva, memorandum o výstavbe LNG terminálu v meste Brunsbüttel na nemeckom pobreží Severného mora podpísali v piatok. Nezverejnili pritom finančné detaily ani časový plán.


Terminál bude prevádzkovať Gasunie, ktorú vlastní holandský štát, a nemecká rozvojová banka KfW bude mať 50-percentný podiel. Dlhodobým plánom je podľa ministerstva v budúcnosti terminál prispôsobiť na import derivátov zeleného vodíka.

Nemecký kancelár Olaf Scholz minulý víkend oznámil, že jeho krajina rýchlo vybuduje dva terminály na LNG, jeden v Brunsbütteli a druhý vo Wilhelmshavene. Nemecko chce totiž v súvislosti s vojnou na Ukrajine zredukovať svoju závislosť od ruského plynu.


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Danko chce nechať celý konflikt na Rusov a Ukrajincov, súhlasí s Orbánom a zbrane by im neposielalInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaPutin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu


Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti Ukrajiny


Putin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu

Benjamin Ferencz, posledný žijúci prokurátor v Norimberskom procese s nacistickými predstaviteľmi v rokoch 1945 - 1946, vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin by mal skončiť „za mrežami“. Povedal to v rozhovore pre britský The Mirror.


Zločiny, ktoré Rusko teraz pácha na Ukrajine, sú hanbou ľudskej spoločnosti. Zodpovední by sa mali zodpovedať za agresiu, zločiny proti ľudskosti a obyčajné vraždy. Čím skôr začnú ťahať zločincov pred súd, tým šťastnejší budeme,“ povedal Ferencz. Podotkol, že najprv by Rusko potrebovalo úplne novú vládu, aby Putina a jeho okruh najbližších spolupracovníkov mohli zatknúť a uväzniť.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nepovažuje to však za nereálne a tvrdí, že Putin by napokon mohol skončiť vo väzení ako vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič. „Je to veľmi realistické,“ dodal Ferencz, ktorý 11. marca oslávi 102. narodeniny. „Všetko, čo potrebujeme, je odhodlanie to urobiť, Rusi nežijú na Mesiaci. Chcem vidieť Putina za mrežami. Je to možné.“ skonštatoval.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie