• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Nemecko prijalo pod vplyvom vojny na Ukrajine bezpečnostnú stratégiu označujúcu Rusko za najväčšiu hrozbu

Nemecko prijalo pod vplyvom vojny na Ukrajine bezpečnostnú stratégiu označujúcu Rusko za najväčšiu hrozbu

Vojna na Ukrajine zvýšila v Nemecku obavy o pripravenosť vlastných ozbrojených síl, čo podnietilo Scholza k vyhláseniu obratu v oblasti vojenských výdavkov.

14.6.2023 (SITA.sk) - Nemecká vláda v stredu predstavila svoju prvú komplexnú stratégiu národnej bezpečnosti, v ktorej uviedla, že Rusko je „v dohľadnej budúcnosti“ najväčšou bezpečnostnou hrozbou, a vyslovila sa za vyvážený prístup k Číne.

Stratégia je súčasťou úsilia o riešenie rastúcich vojenských, hospodárskych a sociálnych rizík, ktoré Nemecko považuje za hrozbu pre krajinu. Najväčšia nemecká opozičná strana však postoj vlády kritizovala ako „anemický“.

Európa je zraniteľná

Podľa kancelára Olafa Scholza nová stratégia, ktorú sa jeho trojstranná vládna koalícia zaviazala vypracovať po svojom nástupe do funkcie koncom roka 2021, nadobudla na význame po útoku Ruska na Ukrajinu pred takmer 16 mesiacmi.

Ruská invázia na Ukrajinu vo februári 2022 ukázala to, „pred čím nás varovali mnohí naši susedia vo východnej Európe - že Európa je zraniteľná“, povedala novinárom na tlačovej konferencii v Berlíne, na ktorej sa zúčastnil aj Scholz a ďalší vysokí predstavitelia, nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock.

V 76-stranovom dokumente, v ktorom načrtávajú stratégiu, uvádzajú, že „dnešné Rusko je v dohľadnej budúcnosti najväčšou hrozbou pre mier a bezpečnosť v euroatlantickom priestore“.

Osobitná stratégia pre Čínu

Upozorňujú tiež, že niektoré krajiny sa „snažia pretvoriť existujúci medzinárodný poriadok podľa svojich predstáv na systematické súperenie“, čo je podľa agentúry AP nepriama narážka na hrozby dezinformácií, kybernetických útokov a hospodárskeho tlaku zo strany veľmocí, ako je Čína.

V dokumente spomínajú aj bezpečnostné hrozby vyplývajúce zo zmeny klímy. Patrí medzi ne zvýšené riziko hladomoru, chorôb a konfliktov na celom svete, ako aj extrémne výkyvy počasia a poškodenie kritickej infraštruktúry v Nemecku.

Nemecká vláda pripravuje aj osobitnú stratégiu týkajúcu sa Číny. Scholz však odmietol povedať, kedy ju zverejnia.

Vypracujú aj stratégiu na zvýšenie schopnosti Nemecka čeliť hybridným hrozbám, čo by znamenalo posilnenie analytických kapacít spravodajských služieb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie