• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Nemecko obmedzí používanie plynu na výrobu elektriny, podľa Habecka je situácia vážna a musia to spraviť

Nemecko obmedzí používanie plynu na výrobu elektriny, podľa Habecka je situácia vážna a musia to spraviť

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck v nedeľu uviedol, že krajina obmedzí používanie plynu na výrobu elektriny pre obavy z možného nedostatku spôsobeného znížením dodávok z Ruska. Poznamenal, že Nemecko sa to pokúsi kompenzovať zvýšeným spaľovaním uhlia.

„Je to trpké, ale v tejto situácii je jednoducho potrebné znížiť spotrebu plynu,“ povedal.

Nemecko sa snaží naplniť kapacitu svojich zásobníkov plynu pred zimnými mesiacmi, keď je plyn ako vykurovacie palivo naliehavo potrebný. Situácia na trhoch s plynom sa v ostatných dňoch vyostrila, no zásobníky stále dokážu vykompenzovať výpadok z Ruska nákupmi odinakiaľ. Napriek tomu Habeck povedal, že situácia je vážna.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom tento týždeň oznámila, že z technických príčin znižuje dodávky cez plynovod Nord Stream 1. Podľa Habecka to bol politicky motivovaný krok Ruska.

Čína preskočila Nemecko a po nákupe za vyše 12 miliárd eur je najväčším importérom ruských energií

Čína od začiatku vojny na Ukrajine predbehla Nemecko a stala sa najväčším kupcom ruských energií. V pondelok o tom informovala nezávislá výskumná skupina.

Centrum pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) konštatuje, že od začiatku invázie na Ukrajinu 24. februára dosiahlo Rusko za predaj ropy, zemného plynu a uhlia tržby v objeme 93 miliárd eur.

Vyše 60 percent palív išlo do EÚ

Približne 61 % fosílnych palív, v hodnote asi 57 miliárd eur, vyviezli počas prvých sto dní konfliktu do Európskej únie, uvádza organizácia sídliaca vo fínskych Helsinkách.

To zahŕňa export v hodnote asi 12,1 miliardy eur do Nemecka, 7,8 miliardy eur do Talianska a Holandska a 4,4 miliardy eur do Poľska.

Nemecko prebehla Čína

Nemecko, ktoré bolo počas prvých dvoch mesiacov vojny najväčším importérom ruských fosílnych palív, kleslo na druhú priečku za Čínu, ktorá od Moskvy nakúpila energie v hodnote asi 12,6 miliardy eur.


Tento posun odráža rastúci význam Číny a ďalších mimoeurópskych ekonomík pre ruský export energií, ktorý poskytuje asi 40 % federálneho rozpočtu krajiny, konštatuje CREA.

Závislosť Nemecka je stále vysoká

Dáta, ktoré organizácia zverejnila, ukazujú, že Nemecko je stále vysoko závislé od ruských energií, najmä zemného plynu. V máji, teda aj v čase teplejšieho počasia, jeho import v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma mesiacmi klesol o 8 %.


Európska únia ako celok znížila v máji dovoz energií z Ruska o viac ako 100 miliónov eur denne, pričom v tomto smere vedie Poľsko, ktoré bolo veľkým nákupcom ruského plynu a ropy.


Ako pritom poznamenala CREA, keďže Rusko vyváža viac ropy loďami do krajín, kde nemá ropovody, je aj veľký záujem o tankery. Štyri pätiny týchto tankerov vlastnia európske alebo americké spoločnosti, dodáva správa.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie