• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Nemecko je ochotné poslať do Litvy natrvalo štyritisíc vojakov, aby posilnili východné krídlo NATO

Nemecko je ochotné poslať do Litvy natrvalo štyritisíc vojakov, aby posilnili východné krídlo NATO

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu nemecká vláda vlani v júni sľúbila, že bude mať pripravenú bojovú brigádu na obranu Litvy v prípade útoku.

26.6.2023 (SITA.sk) - Nemecko je ochotné poslať do Litvy zhruba štyritisíc vojakov, ktorí by tam zostali natrvalo s cieľom podporiť východné krídlo NATO. V pondelok to povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius počas návštevy Vilniusu.

„Nemecko je pripravené natrvalo umiestniť v Litve silnú brigádu,“ uviedol Pistorius. Dodal, že potrebná bude infraštruktúra a nehnuteľnosti na ubytovanie vojakov a ich rodín.

Litva žiadala trvalú prítomnosť

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu nemecká vláda vlani v júni sľúbila, že bude mať pripravenú bojovú brigádu na obranu Litvy v prípade útoku, pripomína nemecká tlačová agentúra dpa.

Doteraz však boli rozdielne názory na otázku, či by mali byť nemeckí vojaci natrvalo umiestnení v Litve alebo by ich tam mali vysielať len dočasne na cvičenia. Litovská vláda žiadala trvalú prítomnosť.

Litovský prezident Gitanas Nauseda privítal pondelkové oznámenie Nemecka a uviedol, že jeho krajina chce potrebnú infraštruktúru vybudovať do roku 2026.

Nemecko vedie bojovú skupinu

„Máme v Litve veľkú politickú ochotu nájsť nevyhnutné finančné zdroje, aby sme dokázali financovať infraštruktúrne potreby,“ povedal Naus?da po schôdzke s nemeckým ministrom obrany Pistoriusom a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Nemecká armáda už v Litve má svojich vojakov. Nemecko vedie bojovú skupinu NATO so zhruba 1 600 vojakmi, vrátane 780 príslušníkmi Bundeswehru, dodala dpa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie