• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Nemecko bude už čoskoro úplne nezávislé od dovozu ruskej ropy, Habeck zverejnil svoje odhady

Nemecko bude už čoskoro úplne nezávislé od dovozu ruskej ropy, Habeck zverejnil svoje odhady

Nemecko robí pokroky v budovaní nezávislosti od ruských fosílnych palív. Očakáva, že koncom leta bude úplne nezávislé od dovozu ruskej ropy. Povedal to nemecký vicekancelár a minister hospodárstva a klímy Robert Habeck.

V nedeľu uviedol, že najväčšia európska ekonomika znížila podiel dovozu ruskej energie na 12 % v prípade ropy, 8 % v prípade uhlia a 35 % v prípade zemného plynu.

Potrebné je enormné úsilie

„Všetky tieto kroky, ktoré podnikáme, si vyžadujú enormné spoločné úsilie všetkých aktérov a znamenajú aj náklady, ktoré pociťuje hospodárstvo aj spotrebitelia,“ uviedol Habeck vo vyhlásení. „Sú však potrebné, ak už nechceme byť vydieraní Ruskom,“ dodal.

EÚ zvažuje embargo na ruskú ropu

Oznámenie prichádza v čase, keď po rozhodnutí o zákaze dovozu ruského uhlia počnúc augustom celá Európska únia momentálne zvažuje embargo na ruskú ropu.


EÚ platí Rusku 850 miliónov dolárov denne za ropu a zemný plyn a Nemecko je jedným z najväčších dovozcov ruskej energie.


(1 EUR = 1,0540 USD)


Nemecko bolo počas prvých dvoch mesiacov vojny na Ukrajine najväčším nákupcom ruských energií, zaplatilo im miliardy eur

Nemecko bolo počas prvých dvoch mesiacov od vypuknutia ruskej vojny na Ukrajine najväčším nákupcom ruských energií.


Podľa štúdie Centra pre výskum energetiky a čistého ovzdušia (CREA), ktoré sídli v Helsinkách, Rusko za export fosílnych palív od 24. februára, čiže od útoku na Ukrajinu, získalo 62,4 miliardy eur. Výskumníci vypočítali, že Nemecko za fosílne palivá Rusku v prvých dvoch mesiacoch vojny zaplatilo zhruba 9,1 miliardy eur.


Nemecká vláda uviedla, že nemôže tieto odhady komentovať a odmietla poskytnúť nejaké svoje údaje. Informuje o tom britský portál news.sky.com.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie