• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Nemecko a Francúzsko podpísali vyhlásenie o energetickej solidarite. Priatelia stoja v čase núdze pri sebe, vyhlásil Scholz

Nemecko a Francúzsko podpísali vyhlásenie o energetickej solidarite. Priatelia stoja v čase núdze pri sebe, vyhlásil Scholz

V rámci dohody podpísanej nemeckým kancelárom a francúzskou premiérkou Nemecko poskytne Francúzsku elektrinu a zároveň získa od suseda zemný plyn.

Nemecko a Francúzsko podpísali spoločné vyhlásenie o posilnení energetickej solidarity. Na tlačovej konferencii v Berlíne to oznámili nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Priatelia v čase núdze stoja pri sebe,“ povedal Scholz novinárom počas inauguračnej návštevy predsedníčky francúzskej vlády v Berlíne.

Ako poznamenal: „Nemecko a Francúzsko sú príkladom spoločnej európskej solidarity“.

Vzťahy neboli ideálne

Borneová zdôraznila, že vyhlásenie je „dôležitý text, ktorý bude mať konkrétne účinky a ochráni občanov v oboch krajinách“. „Naše dve krajiny sa navzájom potrebujú, aby počas budúcej zimy prekonali energetickú krízu,“ dodala.

Vzťahy medzi oboma krajinami sú v posledných mesiacoch napäté pre rozdielne postoje ku kľúčovým otázkam, akými sú energetická, obranná a priemyselná politika. Piatková cesta Borneovej do Berlína je vnímaná ako pokus o oživenie vzťahov.


Scholz sa tiež v piatok vyjadril, že Nemecko a Francúzsko podporujú Ukrajinu v boji proti ruskej invázii a vyzval Rusko, aby zastavilo bombardovanie jej kritickej infraštruktúry.

Elektrina za plyn

V rámci dohody podpísanej nemeckým kancelárom a francúzskou premiérkou Nemecko poskytne Francúzsku elektrinu a zároveň získa od suseda zemný plyn.


Francúzsko vo vyhlásení uviedlo, že Nemecku poskytne až 100 gigawatthodín plynu denne a Nemecko „maximalizuje kapacitu siete“ na export elektriny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie