• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Nemecká ministerka Baerbocková po návšteve Charkovu prisľúbila ďalšiu pomoc, dôležité je nestratiť pohľad na túžbu Ukrajiny vstúpiť do EÚ

Nemecká ministerka Baerbocková po návšteve Charkovu prisľúbila ďalšiu pomoc, dôležité je nestratiť pohľad na túžbu Ukrajiny vstúpiť do EÚ

„Toto mesto je symbolom úplnej nezmyselnosti ruskej agresie proti Ukrajine a nekonečného utrpenia, ktorému ľudia, hlavne tu na východe krajiny, čelia každý deň," uviedla Baerbocková.

10.1.2023 (Webnoviny.sk) - Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas prekvapujúcej návštevy Ukrajiny sľúbila, že jej krajina poskytne Kyjevu viac zbraní a pomôže Ukrajine vstúpiť do Európskej únie.

Návšteva mesta

Šéfka nemeckej diplomacie pricestovala do východoukrajinského mesta Charkov, kde sa stretla so svojim ukrajinským partnerom Dmytrom Kulebom. Informuje o tom portál news.sky.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Toto mesto je symbolom úplnej nezmyselnosti ruskej agresie proti Ukrajine a nekonečného utrpenia, ktorému ľudia, hlavne tu na východe krajiny, čelia každý deň," uviedla Baerbocková. Dodala pritom, že je dôležité nestratiť pohľad na miesto Ukrajiny v Európe a na jej túžbu vstúpiť do EÚ.

Politická pomoc

„Chceme Ukrajine dať veľmi konkrétne ponuky s cieľom dosiahnuť pokrok v posilnení vlády zákona, nezávislých inštitúcií a boja proti korupcii," poznamenala nemecká ministerka zahraničia.

Minulý týždeň Nemecko sľúbilo, že v rámci zväčšujúcej sa vojenskej podpory pošle Ukrajine obrnené bojové vozidlá pechoty Marder.

Dodávky energie na Ukrajine ovplyvňujú nízke teploty a silný vietor, v mnohých regiónoch došlo k núdzovým výpadkom

Náročné poveternostné podmienky negatívne ovplyvňujú ukrajinské energetické systémy. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na vyhlásenie štátneho prevádzkovateľa elektrickej siete Ukrenerho.

„Spotreba elektriny na Ukrajine sa zvýšila v dôsledku nízkych teplôt, ktoré vo väčšine regiónov zhoršuje silný vietor,“ uviedla v utorok spoločnosť Ukrenerho. Tá poznamenala, že v mnohých regiónoch už boli „prekročené“ limity dodávok, takže momentálne sú núdzové výpadky.


Spoločnosť Ukrenerho podotkla, že silné nárazy vetra spôsobili „škody prevádzkovateľom distribučných sústav“ a aktuálne trvajú opravy.

Ukrajina potrebuje na obnovenie dodávok elektriny a tepla miliardu dolárov, oznámil Šmyhaľ

Ukrajinský premiér uviedol, že jeho krajina potrebuje 1 miliardu dolárov na obnovenie normálneho fungovania elektrickej siete a vykurovacích systémov.


V prejave na schôdzke Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Denys Šmyhaľ povedal, že ruské vzdušné útoky v minulých týždňoch poškodili polovicu kľúčových infraštruktúrnych zariadení Ukrajiny.

Konštatoval, že približné náklady naliehavej pomoci elektrárenskému sektoru sú 500 miliónov dolárov a náklady na naliehavú pomoc pre sektor centrálneho vykurovania odhadol na ďalších 500 miliónov dolárov.


Rusko podniká útoky raketami a dronmi proti ukrajinským energetickým zariadeniam od októbra takmer každý týždeň. Informuje o tom portál news.sky.com.


(1 EUR = 1,0562 USD)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie