• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Neliečený vysoký tlak krvi vedie k srdcovému zlyhaniu, Dôvera vynaložila 17 miliónov eur na starostlivosť o pacientov

Neliečený vysoký tlak krvi vedie k srdcovému zlyhaniu, Dôvera vynaložila 17 miliónov eur na starostlivosť o pacientov

Predpisovanie a užívanie liekov podľa odporúčaní vedie k zníženiu hospitalizácií aj úmrtnosti pri srdcovom zlyhávaní.

Na starostlivosť o pacientov so srdcovým zlyhávaním poisťovňa Dôvera v minulom roku vynaložila zhruba 17 miliónov eur.

Ich liečba je v priemere o 2 300 eur ročne vyššia v porovnaní s ich rovesníkmi bez srdcového zlyhávania.

Celkové náklady na zdravotnú starostlivosť u týchto pacientov ročne dosahujú 81 miliónov eur. V tlačovej správe to uviedol hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Vysoký krvný tlak

Neliečený vysoký tlak krvi pritom môže viesť k srdcovému zlyhaniu. Až polovica ľudí, ktorí majú príznaky, neprežije viac ako päť rokov. „Pozreli sme sa na to, koľko pacientov, ktorí začínali liečbu hypertenzie v roku 2021, sa na túto diagnózu liečilo už niekedy predtým. Zistili sme, že išlo až o 33 percent pacientov, ktorí svoju liečbu v minulosti prerušili na viac ako rok,“ vysvetľuje manažér odboru strategického plánovania v Dôvere Roman Mužik.

Dáta poisťovne Dôvera za rok 2022 ukazujú, že až 89 percent poistencov Dôvery so srdcovým zlyhávaním malo súčasne hypertenziu, čiže vysoký krvný tlak. Podľa odhadov zdravotnej poisťovne zostáva napriek tomu v lekárňach každý rok nevyzdvihnutých zhruba 200-tisíc liekov na toto ochorenie.

Srdcové zlyhávanie

Tento údaj sa týka celého Slovenska a poistencov všetkých troch zdravotných poisťovní. Druhá najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku vlani zaznamenala 36 746 pacientov so srdcovým zlyhávaním.

Lekári by sa pri liečbe srdcového zlyhávania mali riadiť odporúčaniami Európskej kardiologickej spoločnosti. „Predpisovanie a užívanie liekov podľa odporúčaní vedie k zníženiu hospitalizácií aj úmrtnosti pri srdcovom zlyhávaní. Od začiatku roka 2023 preto Dôvera začala finančne zvýhodňovať tých internistov a kardiológov, ktorí sa pridržiavajú odborných odporúčaní. Rovnako pristupuje aj k všeobecným lekárom pri liečbe pacientov s artériovou hypertenziou,“ uzavrel Roman Mužik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie