• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Neistota vo vývoji situácie je veľká, úspory domácností výrazne vzrástli a peniaze sa hromadia v bankách

Neistota vo vývoji situácie je veľká, úspory domácností výrazne vzrástli a peniaze sa hromadia v bankách

Pandémia donútila ľudí míňať menej.

Úspory domácností koncom vlaňajška výraznejšie narástli a príjmy v ekonomike boli stabilné. Opatrenia, ale aj snaha držať si odstup však podľa Národnej banky Slovenska (NBS) spôsobili, že spotreba klesala a peniaze sa začali viditeľnejšie hromadiť aj na účtoch v bankách.

Domácnosti nakoniec nesporili viac ako pred pandémiou, avšak ide podľa centrálnej banky o vynútené úspory, keďže spotrebitelia nemohli nakupovať v uzatvorených prevádzkach.

Motivácia sporiť z opatrnosti z dôvodu obáv zo straty zamestnania zatiaľ nie je podľa banky prevažujúca.

Mäkší vankúš pre budúce pristátie

„V predpovedi Národnej banky Slovenska rátame s tým, že keď sa ekonomika opäť otvorí, rozbehne sa míňanie tak, ako sme naň boli zvyknutí pred pandémiou,“ konštatuje hlavný ekonóm NBS Michal Horváth. Dodatočných úspor nahromadených v minulom roku sa však podľa neho ľudia zväčša nedotknú uvedomujúc si, že pokrízový svet bude iný a viac neistý.

Optimisti, ktorí považujú dodatočné úspory za skutočne vynútené alebo nechcené, očakávajú, že sa ich ľudia budú snažiť zbaviť a oživenie v spotrebe môže byť ešte silnejšie ako v našej predpovedi. „Možno nepôjdeme na tri dovolenky za rok, ale obmeníme nábytok, alebo si kúpime auto,“ uviedol Horváth.

Naopak, pesimisti môžu podľa ekonóma namietať, že si ľudia možno neskoro uvedomujú závažnosť situácie a v hromadení dodatočných úspor na horšie časy budú pokračovať aj po otvorení ekonomiky. Aby mali mäkší vankúš pre ďalšie tvrdé pristátia v budúcnosti.

„Aj z týchto úvah musí byť jasné, že neistota ďalšieho vývoja je naďalej veľká,“ myslí si Horváth. V čase veľkej neistoty by aj pre vládu malo podľa neho platiť „buď pripravený na najhoršie, dúfaj v najlepšie“.

Živnostníci zostanú opatrní

Môže sa napríklad podľa ekonóma stať, že neúmerné šetrenie na zlé časy môže tieto zlé časy pomôcť privolať. Takémuto bludnému kruhu je potrebné sa vyhnúť. „Uvažujme preto spoločne o tom, akým spôsobom a za akých okolností by štát mohol podporiť oživenie nálad a spotreby,“ hovorí Horváth.

V minulom roku účinne stabilizoval príjmy ľudí podporou udržania zamestnanosti a špeciálnymi pandemickými dávkami. Mnohé skupiny, napríklad malých živnostníkov, však táto pomoc mohla podľa centrálnej banky minúť. Z toho dôvodu museli a musia robiť neľahké rozhodnutia v domácom rozpočte. „Zrejme budú opatrnejší aj do budúcnosti,“ myslí si Horváth.

V tomto roku by sme mali podľa Národnej banky Slovenska zvážiť, či nevyužijeme dostupnosť lacných úverov pre štát, aby sme podporili príjmy domácností. Mohli by sme tým vyvážiť možnú opatrnosť ľudí a urýchliť, posilniť návrat životnej úrovne na predkrízové úrovne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie