• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Negatívne myslenie je pre mozog ako jed. Objavili nový rizikový faktor pre vznik Alzheimerovej choroby

Negatívne myslenie je pre mozog ako jed. Objavili nový rizikový faktor pre vznik Alzheimerovej choroby

Viaceré štúdie optimistom pripisujú aj silnejšiu imunitu a tendenciu viesť zdravší životný štýl. Takisto sa ľahšie vyrovnávajú s problémami.

Negatívne vzorce myslenia neprospievajú zdraviu. Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej v odbornom magazíne Alzheimer’s & Dementia.

Opakované negatívne emócie a myšlienky môžu byť spojené s rizikom rozvoja demencie, najmä vo vyššom veku, informuje CNN.

Byť zatrpknutým pesimistom mozgu neprospieva. Vedci tvrdia, že negatívne myslenie môže súvisieť s úpadkom kognitívnych funkcií a zvýšeným rizikom ukladania škodlivých proteínov v mozgu, ktoré sú zodpovedné za vznik Alzheimerovej choroby.

Chronický negativizmus ako varovný signál

Ako uviedla psychologička Natalie Marchantová z University College London, jedna z autorov štúdie, vedecký tím na základe svojich zistení navrhuje, aby bolo chronické negatívne myslenie novým rizikovým faktorom demencie.


Vedci do svojho výskumu zapojili okolo 350 ľudí vo veku nad 55 rokov. Sledovali, či sa u nich objavujú nepríjemné obsesívne myšlienky a obavy z budúcnosti. Zhruba tretina účastníkov podstúpila aj pozitrónovú emisnú tomografiu mozgu s cieľom odhaliť usadeniny tau proteínu a beta-amyloidných plakov.


Ľudia s častejším negatívnym myslením mali v mozgu prítomných viac toxických bielkovín, ktoré sú spájané s Alzheimerovou chorobou. Súčasne mali aj horšiu pamäť a nižšiu kognitívnu výkonnosť.

Na myslenie má podľa vedcov vplyv aj úzkosť a depresia, ktoré môžu byť v dlhodobom horizonte podkladom pre rozvoj demencie. Vedci však upozorňujú, že negatívne myslenie nutne nemusí byť vyvolávajúcim faktorom demencie a závery štúdie ešte musia byť ďalej preskúmané. Teoreticky môže to môže byť aj naopak a samotné ochorenie môže viesť k negatívnemu mysleniu. Ide však o súvislosť, ktorá má veľký objavný význam.

Optimisti sú zdravší

Optimizmus považuje za ochranný zdravotný faktor aj štúdia z roku 2019, podľa ktorej ľudia s pozitívnym životným naladením menej často zomierajú na infarkt či mozgovú príhodu. A nielen to.


Viaceré štúdie optimistom pripisujú aj silnejšiu imunitu a tendenciu viesť zdravší životný štýl. Takisto sa ľahšie vyrovnávajú s problémami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie