• Dnes je: Piatok 22. septembra 2023 meniny má Móric

Nedostatok vody ohrozuje horské farmy: Veda hľadá riešenie

Nedostatok vody ohrozuje horské farmy: Veda hľadá riešenie

Potrebujeme spotrebiteľov, ktorí sú pripravení zaplatiť vysokú hodnotu tohto produktu, aby starostlivosť o pastviny, ošípané a horské oblasti bola trvalo udržateľná.

Výrobcovia prémiových výrobkov musia čeliť náročným výzvam, ako je nedostatok vody. Pomôcť prežiť môžu tieto inovatívne riešenia.

Horské farmy v pohorí Sierra Morena v Španielsku, a nielen v tejto oblasti, sa nachádzajú v čele boja proti klimatickým zmenám a ich vplyvu na dostupnosť vody.

Tieto farmy, ktoré pripravujú mnoho obľúbených potravín, musia čeliť novým výzvam, ktoré sú mimoriadne poveternostné podmienky a prístup k vode. Na tieto problémy sústreďujú pozornosť aj európski vedci, ktorí sa snažia nájsť inovatívne riešenia.

Vplyv klimatických zmien

Zostanú horské oblasti, ktoré pokrývajú viac ako tretinu povrchu Európy, životaschopnými prispievateľmi do hospodárskeho, sociálneho a kultúrneho života EÚ?

V prípade španielskeho výrobcu iberskej šunky, Mariana Navasa, ide aj o rodinnú tradíciu. „Chov ošípaných je biznis, ktorý už desaťročia živí mnoho rodín vrátane mojej,“ hovorí. „Akékoľvek podnikanie prináša výzvy a pre tých, ktorí sú priamo spätí s prírodou, je zmena klímy jednou z nich,“ dodáva Navas.


Ohrozenie dodávok vody, ktoré potrebujú podniky v horských oblastiach od Španielska po Škótsko, je hlavným cieľom projektu MOVING financovaného EÚ. Štvorročná iniciatíva, ktorá trvá do augusta 2024, hodnotí zraniteľné miesta poľnohospodárstva v horských oblastiach a mapuje celé dodávateľské reťazce s cieľom získať informácie o nových politikách a poskytnúť dlhodobé odpovede.

„Po dvoch rokoch je úplne jasné, že jednou z najdôležitejších hrozieb sú klimatické zmeny,“ hovorí profesor Mar Delgado, ktorý koordinuje MOVING z univerzity v Cordobe v Španielsku. „Vyššie teploty a viac sucha znamenajú menej snehu a menej vody. Ľudia sú znepokojení.“

Od syra až po whisky

V centre pozornosti projektu je aj výroba potravín vrátane syra, ako je portugalská Serra da Estrela, talianska Caciocavallo z regiónu Alto Molise a švajčiarsky T?te de Moine; jahňacie mäso z francúzskej oblasti Val de Drôme, ako aj z rakúskych a srbských Álp; karobový prášok – používaný v chlebe – z gréckeho ostrova Kréta; gaštanová múka z francúzskeho ostrova Korzika a severného Talianska; a nápoje ako víno Alto Douro z Portugalska a škótska sladová whisky.


Zabezpečenie, že takéto činnosti budú pokračovať, by reagovalo na rastúce požiadavky spotrebiteľov na menej intenzívne poľnohospodárstvo a posilnilo by sa hospodárske, sociálne a kultúrne bohatstvo Európy. Na rozdiel od priemyselného poľnohospodárstva je tento typ horského poľnohospodárstva po predkoch viac ohľaduplný k prírode a dokonca ju i pomáha chrániť.

Inovatívne riešenia a opatrenia

Aby sa horské farmy mohli vyrovnať s vplyvom klimatických zmien a nedostatkom vody, vyvíjajú sa a implementujú inovatívne riešenia a opatrenia. Tu je niekoľko príkladov.


a) Zber a ukladanie vody: Farmári využívajú technológie na zhromažďovanie a ukladanie dažďovej vody. Systémy dažďovej vody zabezpečujú zásobovanie počas suchého obdobia a pomáhajú vytvárať zásobu vody. Tieto systémy môžu zahŕňať zbieranie vody zo strechy budov, nádrže na zhromažďovanie vody a jej následné použitie pre potreby zavlažovania a chovu zvierat.


b) Efektívne zavlažovanie: Farmy sa tiež snažia minimalizovať straty vody pri zavlažovaní. Používajú moderné zavlažovacie systémy, ako sú kvapkové technológie, zavlažovacie systémy, ktoré umožňujú pohodlnejšie a cielenú aplikáciu vody priamo k rastlinám. Tieto systémy minimalizujú odparovanie a spotrebu vody, čím sa prispieva k úspore vody na farmách.

c) Diverzifikácia plodín a živočíšnej výroby: Namiesto závislosti na jednej plodine alebo druhu živočíšnej výroby sa hľadajú možnosti pestovania viacerých plodín a chovu menej náročných zvierat. Diverzita tiež pomáha farmárom lepšie využiť dostupné zdroje vody a optimalizovať ich využitie.


d) Využitie obnoviteľných zdrojov energie: Horské farmy v pohorí Sierra Morena sa snažia znížiť svoju závislosť od tradičných zdrojov energie, ktoré prispievajú k emisiám skleníkových plynov. Investujú do obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárne panely a veterné turbíny, ktoré im umožňujú využívať energiu na prevádzku fariem. Týmto spôsobom zabezpečia nielen ochranu životného prostredia, ale aj znižovanie nákladov na energiu.

Prežijú horské reťazce?

MOVING vyhodnotil produkčné systémy a zraniteľné miesta v každom z 23 regiónov, na ktoré sa vzťahuje projekt. Do konca zostáva 15 mesiacov a plánuje predložiť plán opatrení potrebných na zlepšenie odolnosti a udržateľnosti európskych horských oblastí.


„Potrebujeme spotrebiteľov, ktorí sú pripravení zaplatiť vysokú hodnotu tohto produktu, aby starostlivosť o pastviny, ošípané a horské oblasti bola trvalo udržateľná,“ hovorí Delgado. „Ak chcete, aby tieto územia zostali nažive, potrebujete ľudí, ktorí tam pracujú.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 22. september 2023

horoskopy na dnes piatok 22 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 22. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Povinností bude priveľa, bez pomoci ich nezvládnete. Stretnete spriaznenú dušu, o ktorej ste ani netušili. Myslite na svoje fyzické aj duševné zdravie.

Býk 21.4. - 21.5.

Budete stáť pred dôležitým rozhodnutím, musíte reagovať pružne a rýchlo. Inak pustíte šancu pomedzi prsty. Vo finančných záležitostiach radšej pribrzdite.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pokúste sa nezaťahovať osobné spory do pracovných záležitostí. Vlastnou nerozvážnosťou môžete naštrbiť svoju doteraz bezchybnú profesionálnu povesť.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše návrhy budú prijímať s takým nadšením, s akým ste ani nerátali. Pokúste sa ponuku ešte rozšíriť. Nemyslite však len na to, ako ľahko prísť k zisku.Všetky Horoskopy pre Piatok 22. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie