• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Nebezpečné zmeny vo verejnom obstarávaní chce vláda pretlačiť dvoma novelami, upozorňuje Šimečka

Nebezpečné zmeny vo verejnom obstarávaní chce vláda pretlačiť dvoma novelami, upozorňuje Šimečka

„Snaha vládnej koalície o ovládnutie všetkého tak zjavne pokračuje,” tvrdí.

12.2.2024 (SITA.sk) - Progresívne Slovensko (PS) varuje pred nebezpečnými zmenami vo verejnom obstarávaní, ktoré chce vláda pretlačiť dvoma novelami. Predseda tohto hnutia a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka v pondelok vyhlásil, že vďaka ich včasnému upozorneniu vláda síce čiastočne zjemnila niektoré úpravy, plánované zmeny však aj naďalej predstavujú veľké riziko.

„Ministri Richard Raši a Jozef Ráž si rozdelili úlohy, aby zmeny presadili potichu a bez odporu. V jednom prípade dokonca skrátili možnosť pripomienkovania a ignorujú požiadavky odbornej verejnosti,” uviedol na adresu ministrov investícií a dopravy Šimečka. Obe novely podľa neho navyše spája značné obmedzenie právomocí a nezávislosti Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Obmedzená pôsobnosť ÚVO

„Snaha vládnej koalície o ovládnutie všetkého tak zjavne pokračuje,” tvrdí.

V pôvodnom návrhu novely verejného obstarávania progresívci varovali pred 50-tisíc eurovým limitom na pokuty za porušenie zákona, ten v oficiálnom znení ministerstvo investícií upravilo.

„Vládne návrhy naďalej počítajú so zriadením funkcie podpredsedu ÚVO pre strategickú agendu, ktorého budú vyberať na Úrade vlády, a tiež výrazne obmedzujú pôsobnosť ÚVO pri preskúmavaní námietok voči postupu verejných obstarávateľov,” upozornil poslanec za PS Ján Hargaš.

Privysoké sumy za zakázky

Navýšenie súm pri zákazkách, na ktoré sa zákon o verejnom obstarávaní vôbec nevzťahuje, z 10 tisíc eur na 50 tisíc eur považuje hnutie za príliš vysoké.

„Pri stavebných zákazkách do 1,5 milióna eur sa potenciálni záujemcovia o vyhlásenej zákazke ani nedozvedia, keďže sa vytráca povinnosť jej zverejnenia vo vestníku,“ podotkol Hargaš.

PS upozornilo aj na pokus o umožnenie zapájať sa do štátnych zákaziek firmám, za ktorými sú členovia vlády, poslanci či vysokí štátni funkcionári.

Viaceré nepresnosti

„V dôsledku zjavnej pisárskej chyby v paragrafovom znení to v tejto forme návrh neumožňuje, čo sa však pravdepodobne zmení ešte predtým, ako zákon dorazí do parlamentu,“ doplnila podpredsedníčka PS a poslankyňa Lucia Plaváková. Návrhy podľa nej obsahujú viacero nepresností.

„Pre vládnu koalíciu je už trochu typické, že zákony šijú horúcou ihlou. Sú v nich preto chyby a logické nezmysly. Príkladom je vypustenie povinnosti používať akreditovaných profesionálov, no na druhej strane zavedenie možnosti využiť v rámci jednej zákazky hneď dvoch,“ uviedla Plaváková. Vláda v snahe ovládnuť verejné obstarávanie podľa nej spôsobí iba chaos, v parlamente chcú preto z noviel nielen odstrániť chyby, ale najmä zabrániť tomu, aby sa do nich nevrátili škodlivé zmeny.

Návrhy už sú predložené

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) minulý týždeň predstavilo a predložilo na medzirezortné pripomienkovanie návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Zdôvodnilo to zámerom zásadne zrýchliť a zjednodušiť verejné nákupy.

Návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície, ktorý pripravilo Ministerstvo dopravy SR, už prešiel skráteným pripomienkovaním. Počíta tiež s úpravou zákona o verejnom obstarávaní a so vznikom nového postu podpredsedu ÚVO pre strategické investície. Rezort dopravy od tohto zákona očakáva zjednodušenie a skrátenie zdĺhavého povoľovania, veľké výhrady k nemu formou hromadnej pripomienky vzniesli mimovládne organizácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie