• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Navštívili ste krajinu, kde potvrdili variant omikron? Urýchlene nahláste svoje údaje

Navštívili ste krajinu, kde potvrdili variant omikron? Urýchlene nahláste svoje údaje

Úrad verejného zdravotníctva SR pracuje na zmene vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach.

28.11.2021 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) vyzýva ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili Južnú Afriku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely, aby sa urýchlene nahlásili na e-mailovú adresu omikron@uvzsr.sk.

Odporúčanie minimalizovať kontakty

Ako informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, je potrebné uviesť meno, priezvisko, telefónne číslo a okres, v ktorom sa osoba aktuálne zdržuje. Osobu následne kontaktuje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a určí ďalší postup.

Viac o téme: Koronavírus

Osobám, ktoré za posledných 14 dní navštívili vyššie uvedené krajiny a členom ich spoločnej domácnosti dôrazne odporúčame, aby minimalizovali kontakty na minimum, a to bez ohľadu na svoj očkovací status," zdôraznila Račková.

Prioritné sekvenovanie vzoriek

Ozrejmila, že ÚVZ SR pracuje na zmene vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach. Z pohľadu domácej izolácie a následného testovania sa v nej stanovia presné podmienky pre osoby prichádzajúce z uvedených krajín.

Vzhľadom na nový variant omikron prispôsobujeme aj organizáciu sekvenovania vzoriek a rozširujeme kapacity tak, aby všetky pozitívne vzorky od ľudí, ktorí prišli z uvedených krajín, boli sekvenované prioritne. Žiadame verejnosť, aby do vydania novej vyhlášky k režimu na hraniciach dodržiavala platné opatrenia po príchode zo zahraničia, ako aj pri pobyte na Slovensku," dodala hovorkyňa ÚVZ SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie