• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Návštevnosť tohtoročného Wimbledonu je druhá najnižšia od roku 2007, dôvodov môže byť viacero

Návštevnosť tohtoročného Wimbledonu je druhá najnižšia od roku 2007, dôvodov môže byť viacero

Organizátori zatiaľ evidujú 7-percentný pokles oproti poslednej predpandemickej edícii turnaja v roku 2019.

4.7.2022 (Webnoviny.sk) - Na tohtoročnom grandslamovom tenisovom turnaji vo Wimbledone je zatiaľ nižšia divácka účasť ako zvyčajne.

Dôvodom môže byť koronavírus

Počas prvých šiestich dní hlavnej súťaže v All England Clube podujatie oficiálne navštívilo 237 927 fanúšikov, čo predstavuje 7-percentný pokles oproti poslednej predpandemickej edícii turnaja v roku 2019. Vtedy počas prvých šiestich dní zavítalo do hľadísk 256 808 divákov.

Viac o téme: Koronavírus

Ak sa neberú do úvahy pandemické roky 2020 a 2021, keď predvlani bolo podujatie zrušené a vlani na ňom platili rozsiahle opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19, tohtoročná návštevnosť na Wimbledone je druhá najnižšia od roku 2007, keď počas úvodných šiestich dní prišlo 221 521 priaznivcov tenisu.

Organizátori zatiaľ presne nevedia, čo môže byť príčinou diváckeho poklesu. Uvedomujú si, že dôvodom môže byť koronavírus, keďže v Británii stúpa počet prípadov a traja nasadení tenisti museli odstúpiť po tom, ako mali pozitívny test.

Inflácia a vojnový konflikt

Chýbajú tiež veľké mená ako Švajčiar Roger Federer. Američanka Serena Williamsová zasa vypadla už v 1. kole dvojhry a keďže na podujatí pre pokračujúcu vojenskú agresiu na Ukrajine nesmú štartovať hráči z Ruska a Bieloruska, grandslamový turnaj je ochudobnený napríklad o ruskú svetovú jednotku Daniila Medvedeva.

Vplyv inflácie taktiež mohol spôsobiť, že niektorí ľudia sú menej ochotní míňať peniaze na lístky. Na priebeh turnaja i návštevnosť môže vplývať aj počasie, pretože Wimbledon je turnaj, počas ktorého pomerne často prší.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie