• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Návrh rozpočtu kritizujú aj zdravotnícke združenia, je podľa nich nedostatočný a prispieva k prehĺbeniu krízy

Návrh rozpočtu kritizujú aj zdravotnícke združenia, je podľa nich nedostatočný a prispieva k prehĺbeniu krízy

V budúcoročnom rozpočte je tiež naplánovaná úspora vo výške 129 miliónov eur na lieky, čo vedie po sčítaní jednotlivých zmenových politík k celkovému plánu zníženia rozpočtu na lieky vo výške 60 miliónov eur oproti očakávanej skutočnosti v roku 2021.

Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo je nedostatočný a ohrozí fungovanie zdravotníctva. Uviedla to v tlačovej správe Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Takto nastavený rozpočet podľa asociácie neposkytuje stabilitu pre zdravotníckych pracovníkov, neumožňuje rozvoj sektora a prispieva k prehĺbeniu krízy.

Navyše, je v absolútnom rozpore s Programovým vyhlásením vlády SR schváleným v roku 2020 vzhľadom na znižovanie platieb za poistencov štátu.

Nedostatočný návrh rozpočtu

„Za Asociáciu dopravnej zdravotnej služby považujeme návrh rozpočtu za nedostatočný. Aktuálny návrh nezohľadňuje ani len základné ekonomicky oprávnené náklady, ktoré budú navýšené v roku 2022,” uviedol podpredseda asociácie Ernest Caban. Na problematické položky rozpočtu však upozorňujú aj ďalšie zdravotnícke asociácie.

„Hoci materiál zahŕňa zvýšenie zdrojov na odmeňovanie, s navýšením zdrojov pre ambulantný sektor sa v oblasti odmeňovania zdravotníckych pracovníkov nepočíta,” upozornil prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šoth. Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová pripomenula, že k problému podfinancovania sa v nasledujúcom roku 2022 pridá aj neúmerný nárast nákladov.


„Najmä ambulancie zastúpené lekármi v dôchodkovom veku, ktoré tvoria veľkú časť ambulantného sektora s ohľadom na súčasnú situáciu, oznamujú zatváranie svojich ambulancií bez náhrady,” doplnila Orosová.

Nedostatok personálu a rast nákladov

Podobné problémy sa týkajú aj nemocníc, ktoré budú podľa viceprezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Igora Pramuka aj naďalej v situácii existenčného ohrozenia. Dôvodom nie je len nedostatočné financovanie, ale aj nedostatok personálu a už spomínaný nárast prevádzkových nákladov v dôsledku energetickej krízy.

V budúcoročnom rozpočte je tiež naplánovaná úspora vo výške 129 miliónov eur na lieky, čo vedie po sčítaní jednotlivých zmenových politík k celkovému plánu zníženia rozpočtu na lieky vo výške 60 miliónov eur oproti očakávanej skutočnosti v roku 2021.


„To všetko v situácii, keď slovenskí pacienti majú dnes k dispozícii iba 22 percent z dostupných liekov na onkologické choroby, ktoré odporúčajú európski odborníci a iba 28 percent z dostupnej liečby pre zriedkavé choroby,” povedal za Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR Branislav Budke.

Nerealistický odhad

Návrh štátneho rozpočtu na rok 2022 nepovažuje za dostatočný ani Asociácia zdravotných poisťovní SR. Hlavným dôvodom je nerealistický odhad úsporných opatrení na úrovni 249 miliónov eur.


„Už november nám ukázal, že je medzera medzi realitou a očakávaniami na úrovni minimálne 90 miliónov eur. Túto sumu potvrdilo aj ministerstvo financií rozpustením časti prostriedkov viazaných v rámci platby za poistenca štátu. Predpokladáme, že december ukáže podobný rozdiel a celková skutočná hodnota výdavkov bude v porovnaní s očakávaniami rezortu financií vyššia o 150 až 180 miliónov eur. Báza rozpočtu pre rok 2022 by preto mala byť automaticky navýšená minimálne o túto hodnotu. V opačnom prípade je potrebné rozpočet na rok 2022 vnímať aj s deficitom, ktorý sa prenášal z roku 2021, a to na spomínanej úrovni mínus 150 až mínus 180 miliónov eur,” vysvetlil Michal Štofko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie