• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Návrh na zákaz nedeľného predaja je podľa SaS negatívny pre obe strany, rodiny budú mať problém s nákupom, tvrdí

Návrh na zákaz nedeľného predaja je podľa SaS negatívny pre obe strany, rodiny budú mať problém s nákupom, tvrdí

Štátny tajomník Karol Galek a predseda SaS Richard Sulík.

Návrh na zákaz nedeľného predaja, ktorý predložil nezaradený poslanec NR SR Martin Čepček, je podľa tímlídra strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre hospodárstvo a poslanca NR SR Jána Oravca negatívna kombinácia vplyvu na podnikateľov, ale aj na spotrebiteľov.

Okrem toho sa to deje krátko po tom, čo poslanci koalície spolu so Smerom schválili zvýšenie príplatkov za prácu cez víkendy a v noci. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Problém s nákupom

„Poslanec Čepček chce svojim návrhom obmedziť ľudí slobodne sa rozhodnúť, kedy môžu ísť do obchodu. Zároveň im chce absurdne v súlade so svojim ideologickým presvedčením prikázať, čo a kedy majú robiť namiesto toho, aby im reálne v aktuálnej ťažkej dobe pomáhal. Výsledkom bude, že mnohé rodiny budú mať problém s nákupom, keďže nie každý to stihne cez týždeň či v sobotu, keď budú predajne preplnené,“ vysvetlil Ján Oravec.

Vyhľadávajú prácu v noci

Niektoré predavačky podľa SaS prácu v noci vyhľadávajú, nakoľko za ňu dostanú vyššie príplatky a cez deň sa môžu venovať rodine.

„Ak sa predaj zakáže, zarobia menej, čo ich vzhľadom na infláciu nepríjemne zabolí,“ poznamenal tímlíder SaS pre verejné financie a poslanec NR SR Marián Viskupič.

Podľa tímlídra SaS je celý nápad absurdný. A dodal, že nerozumie, prečo by mali prikazovať, zakazovať a rozhodovať za občanov. Posledné slovo by mal mať obchodník, ktorý sa rozhodne, či bude mať otvorené a na zamestnancoch, ktorým by odpracované dni navyše chýbali vo výplate.

Zatvoria sa na Slovensku v nedeľu obchody? Maloobchodníci sú zásadne proti a populistická téma spoločnosť rozdeľuje

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) nesúhlasí s opätovným poslaneckým návrhom na zatvorenie obchodov v nedeľu.

Niektorí podnikatelia majú svoje prevádzky v nedeľu zatvorené bez toho, aby im to nariaďoval štát. Iní zvažujú, či vôbec ponechať svoje prevádzky otvorené, nakoľko riešia existenčné problémy kvôli nárastu cien energií.

Počas posledných dvoch rokov bolo niekoľko pokusov o povinné zatvorenie obchodov v nedeľu. Hlavným dôvodom bolo, aby ľudia trávili víkend s rodinou. Informoval o tom v tlačovej správe predseda ISKM Daniel Krakovský.

Doplatia na to iba zamestnanci

„Miesto toho, aby politici riešili kritickú situáciu podnikateľov, najmä z dôvodu historicky najvyššej inflácie a razantného niekoľkonásobného zvyšovania cien energií, opäť vyťahujú populistickú tému, ktorá spoločnosť rozdeľuje,“ hovorí predseda ISKM.

Predseda iniciatívy tvrdí, že na všetko doplatia iba zamestnanci, ktorí takto prídu o víkendové príplatky, ktoré poslanci minulý rok zvyšovali spolu s minimálnou mzdou. Okrem toho o príplatky prídu aj študenti, ktorí využívali víkendové smeny na privyrobenie si popri škole.

Podnikateľov čakalo niekoľko prekvapení

Spolu s novým rokom čakalo podnikateľov hneď niekoľko prekvapení a to zvyšovanie zálohových platieb za energie, vysoká miera inflácie, ktorá prekročila v novembri viac ako 15 percent, čoho výsledkom je rast nájomného v priemere o 10 percent. Taktiež rastúca minimálna mzda a príplatky za prácu cez víkendy a sviatky.


„Dnes by mala byť priorita vlády vysporiadať sa s komplikovanou situáciou v podnikateľskom prostredí, ktoré zamestnáva stovky tisíc ľudí a nájsť spôsob, ako im neklásť ďalšie prekážky,“ uzavrel Krakovský.

Inštitút moderného spotrebiteľa varuje pred negatívnymi dopadmi zákazu nedeľného predaja

Návrh na zákaz nedeľného predaja sa po niekoľkých mesiacoch opäť vracia do poslaneckých lavíc. Parlament sa v blízkej budúcnosti bude zaoberať až dvomi poslaneckými iniciatívami, ktoré chcú týmto spôsobom ovplyvniť fungovanie maloobchodu.


Inštitút moderného spotrebiteľa, ktorý už niekoľko rokov zastupuje záujmy slovenských spotrebiteľov, upozorňuje na viacero rizík spojených s možným zákazom. Podľa Filipa Kužmu, riaditeľa inštitútu, veľa ľudí kvôli pracovným povinnostiam celý týždeň nestíha, a práve víkend chce využiť na odkladané nákupy.

Ako ďalej uvádza, „nakupovanie je pre mnohých istá forma relaxu – kúpia si nové oblečenie a zastavia sa v obchode s kozmetikou, potrebami pre domácich miláčikov, či elektronikou. Doprajú si veci, ktoré im urobia radosť a zlepšia kvalitu života, ale inokedy by si ich pre nedostatok času a energie nekúpili. Zatvorenie obchodov v nedeľu teda spotrebiteľom zoberie slobodu výberu, flexibilitu a pripraví ich o užitočné produkty, ktoré im zlepšujú život. Nezabudnime tiež, že kto v nedeľu nakupovať nechce, nemusí tak robiť už ani dnes.“


V tejto súvislosti si inštitút nechal vypracovať prieskum, ktorý jasne ukázal, že až 35% spotrebiteľov zvykne väčší nákup robievať práve cez víkend. „Ďalšia časť využíva nedele na spomenuté voľnočasové nakupovanie,“ dodáva Kužma.


Obmedzenie nedeľného predaja môže viesť aj k odlivu nemalej časti Slovákov za hranice. Spotrebiteľský prieskum odhalil, že vyše 57% respondentov z prihraničných oblastí by využilo možnosť ísť si nakúpiť do inej krajiny, ak by boli obchody v nedeľu zatvorené.

Filip Kužma poukazuje aj na riziko nárastu cien, ktoré je s takýmto zákazom spojené. Vysvetľuje, že ľudia nechcú len kvalitný nákupný zážitok, ide im aj o to, koľko zaň zaplatia. Ak spotrebiteľom zoberieme možnosť ísť si nakúpiť vtedy, keď im to najviac vyhovuje, časť z nich svoju spotrebu obmedzí. Nielenže sa tým oberú o inovácie, ale spôsobia aj pokles tržieb obchodom, ktoré už dnes bojujú so zvyšujúcimi sa nákladmi. Záver je jasný – ďalšie zvýšenie cien, ktoré zníži dostupnosť k širokej škále produktov.

Konkurencia pomáha tvoriť priaznivé spotrebiteľské prostredie, ktoré tlačí na inovácie, kvalitu výrobkov a ich cenu. „Práve malé predajne sú však menej odolné voči výkyvom v tržbách a nákladoch na fungovanie. Vo vlne kríz, ktorými sa naša ekonomika zmieta, si preto veľa z nich môže povedať, že sa im už neoplatí podnikať, čo povedie k väčšej koncentrácii trhu,“ dopĺňa riaditeľ inštitútu.


Až 67 percent z 1 050 opýtaných si myslí, že vláda by nemala obchodom určovať, v ktorých dňoch majú byť zatvorené. Takýto názor v zásade zdieľajú ľudia naprieč celým spektrom, bez ohľadu na vek, kraj, či pohlavie. „Argumentovať preto tým, že návrh zatvoriť obchody v nedeľu odráža vôľu verejnosti, považujeme za prinajmenšom odvážne,“ uzatvára Filip Kužma.

Inštitút moderného spotrebiteľa

… je nezávislá mimovládna organizácia, ktorá od roku 2018 zastupuje a presadzuje záujmy uvedomelých spotrebiteľov, poskytuje vzdelávanie v spotrebiteľskej problematike a podieľa sa na tvorbe politík, ktoré pomáhajú zlepšiť spotrebiteľské prostredie. Inštitút má za cieľ dosiahnuť, aby sa ekonomika Slovenska dostala na skutočne európsku úroveň – tento pokrok však musí byť trvalo udržateľný a klásť osobitný dôraz na záujmy spotrebiteľov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Kontroverzné meno či profesionálne namiešanie lži a pravdy? Odborníci odkryli tajomstvo úspechu videí Zoroslava Kollára

kontroverzne meno ci profesionalne namiesanie lzi a pravdy odbornici odkryli tajomstvo uspechu videi zoroslava kollara

Vplyvný podnikateľ a konkurzný právnik Zoroslav Kollár zverejnil svoje prvé video pred štyrmi mesiacmi a okamžite sa stal jeho obsah virálnym.

Podľa odborníkov už samotné meno Kollára je natoľko kontroverzné, že mu zaručuje vysokú sledovanosť, no za úspechom jeho videí stoja aj iné faktory.

Zoro Pomstiteľ

Zoroslav Kollár mal dlhé roky povesť nekompromisného právnika, ktorý okolo seba šíril atmosféru rešpektu až strachu. Povrávalo sa, že sa s ním neoplatí zahrávať a radšej s ním ani nikto nechcel byť v spore. S majetkom vo výške 143 miliónov eur patril medzi najbohatších Slovákov, napriek tomu žil skôr v ústraní a nemal rád publicitu ani reflektory kamier.

V októbri 2020 Kollára v rámci akcie Víchrica zadržala polícia a obvinila zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Vplyvný podnikateľ pre kauzu nelegálnych cigaretových fabrík strávil vo väzení 16 mesiacov, na slobodu sa dostal vo februári 2022.


Kollár je právoplatne odsúdený v jednej korupčnej kauze, kde uzavrel dohodu o vine a treste. Obžalovaný zostáva z trestných činov podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu v spolupáchateľstve.


58-ročný Zoroslav Kollár žil doteraz skôr v ústraní, dnes je výstredný a rád provokuje. Po odročení súdu v decembri 2023 sa nechcel vyjadriť novinárom mainstreamových médií a adresoval im len stručný odkaz „Apage, satanas!“ čo v preklade znamená „Odstúp, satan!“.

Sivá eminencia biznisu

Kollár, ktorého označovali aj ako sivú eminenciu slovenského biznisu, poriadne prekvapil, keď sa pred parlamentnými voľbami v septembri 2023 rozhodol vystúpiť z tieňa pohodlného ústrania.


Zverejnil svoje prvé video s pikantnými informáciami o súkromí vtedajšieho predsedu parlamentu a šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára.


Odvtedy nakrútil niekoľko ďalších snímok, v ktorých sa snaží odhaľovať špinavé zákulisie politiky. Zaujímavý je spôsob podávania informácií v jeho videách, ktorý je zakaždým rovnaký: zábery naladené do temnej čiernej farby na pozadí s dramatickou hudbou.

Videá sú čoraz populárnejšie

Videá Kollára, v ktorých zverejňuje citlivé informácie o známych politikoch či vysokých funkcionároch, vzbudzujú čoraz väčšiu pozornosť. Oslovili sme preto troch odborníkov s otázkou, čo môže byť tajomstvom sledovanosti týchto videí.


„Nemyslím si, že by bola kľúčová práve vizuálna časť, prečo sa týmto videám darí mať takéto vysoké sledovanosti,“ hovorí v úvode komunikačný expert z New School Communications Gabriel Tóth.


„Nie je to o nejakom formáte alebo vizuále, ale v prvom rade ide práve o ten obsah. Tie videá sú zamerané na šírenie kontroverzných informácií, ktoré vyvolávajú emócie. Pracuje v takom bulvárnom prístupe, teda že zdieľa veci, ktoré nie sú potvrdené, alebo sú skôr až konšpiračného charakteru, ale vyvoláva to samozrejme veľkú zvedavosť. Ľudia to zdieľajú a pozerajú, a tým pádom sa algoritmus uchytí,“ vysvetľuje ďalej odborník.


Kontroverzné meno aj obsah

Čo hrá teda hlavnú rolu v úspechu videí právnika? „Je to kombinácia mena – Zoroslav Kollár, ktoré je dlhodobo známe meno a z takých rôznych, skôr kontroverzných súvislostí a zároveň obsahu. Videá pracujú s rôznymi typmi informácií, ktoré sú viac-menej polokonšpriračného charakteru a časť verejnosti to zaujíma,“ hovorí Tóth.


Podľa Tótha v dnešnej dobe mať tento typ formátu a kanálu na platforme YouTube, je úplne jednoduché. Veľa ľudí to má a veľa ľudí je s tým pomerne úspešných. „Tento štýl produkcie je veľmi nenáročný. Stačí vám jedna miestnosť, kde to nahrávate, kamera a možno niekto, kto je šikovný na zostrihanie. Nepotrebujete na to žiadny profesionálny tím ani nejaké veľké náklady,“ vysvetľoval odborník v súvislosti s Kollárovými videami.


„V zahraničí je to bežná záležitosť, kde vidíme rôznych ľudí, ktorí pracujú s týmto typom obsahu, teda polospravodjsko-konšpiračno-kontroverzného charakteru,“hovorí Tóth.


„Dobrý príklad zo zahraničia, ktorý sa teraz veľa omieľa, je práve Tucker Carlson. Je to novinár, ktorý pracoval predtým pre Fox News, odkiaľ musel odísť. Teraz má vlastnú reláciu tiež na YouTube a je veľmi sledovaný a robí to ako keby na svojej voľnej nohe,“ doplnil Tóth.

Hnev a chuť po pomste?

Politológa Jozefa Lenča sme sa pýtali, čo môže Zoroslav Kollár svojimi videami sledovať. „Nevidím do hlavy Zoroslava Kollára. Myslím si, že dlho v sebe zadržiaval hnev a chuť po pomste a možno aj pocit, že sa skôr skrýval, ako bol na očiach verejnosti. A teraz zistil, že touto formou sa dajú naplniť všetky možno jeho skryté túžby, ale to príliš psychologizujem ako politológ, ale to my z toho vychádza,“ hovorí v úvode Lenč.


Ovplyvnia informácie od Kollára voličov v súvislosti s blížiacimi sa prezidentskými voľbami? „Je pravda, že je sledovaný, ale niekedy ho sledujú, pretože ich to zaujíma profesne, iní preto, že jednoducho nemajú radi politikov a je jedno, na ktorého nadáva, že či sa venuje Jánovi Budajovi, Ivanovi Korčokovi alebo Danielovi Lipšicovi, ale nech je to nejaká zaujímavá pikoška,“ myslí si Lenč.


„Skôr by bolo zaujímavé sledovať to, že prečo sa niektorým veciam, ktoré on uvádza a odhaľuje, nevenuje širšia mediálna pozornosť alebo pozornosť OČTK, pretože sú to obvinenia, ktoré sú závažného charakteru a skôr sa okolo tých videí potom následne mlčí a ostávajú len medzi autorom a jeho recipientami,“ uzavrel politológ.

Snaží sa byť investigatívec

„Zo začiatku tým ako keby sledoval pokus o likvidáciu Borisa Kollára, to bolo zjavné,“ hovorí v úvode politológ Tomáš Koziak. Podľa odborníka Boris Kollár na to, aké sú tvrdé útoky zo strany Zoroslava Kollára, nereaguje, respektíve bráni sa príliš málo.


„Fakt je ten, že to, čo prinášal Zoroslav Kollár v súvislosti s Borisom Kollárom, nechal predseda Sme rodiny v podstate tak a možno sa mu to aj vrátilo pri parlamentných voľbách, že tie reakcie neboli adekvátne k tvrdosti útoku,“ myslí si politológ.


„Ahoj Danielito,“ pozdravil Kollár Daniela Lipšica. Konkurzný právnik zverejnil informácie o nevere špeciálneho prokurátora aj smskovú komunikáciu Lipšica a jeho milenky.


„Je úplne zjavné, že Zoroslav Kollár si vyberá ľudí, ktorí sú spätí s vtedajšou vládou,“ hovorí Koziak. Ako ďalej odborník pripomenul, keď bol Kollár kritizovaný za to, že si vyberá ľudí, ktorí boli spätí s minulou vládou, odpovedal, že ak sa niečo objaví na túto vládu, nepochybne na to urobí video.

„Na Smer a Slovenskú národnú stranu mohol urobiť desať videí, ale jednoducho si vyberá ľudí, ktorí sú opoziční k tejto vláde,“ reaguje Koziak, podľa ktorého Zoroslav Kollár robí jednostranne zameranú investigatívu, čo môže vzbudzovať otázky. „V kontexte toho, že Zoroslav Kollár bol vyšetrovaný za predchádzajúcej vlády, tak ako keby sa chcel za to mstiť,“ uvažoval ďalej odborník.


„Snaží sa byť investigatívec a suplovať prácu investigatívnych novinárov. Motív osobnej pomsty tam ale určite je evidentný,“ doplnil ďalej Koziak.

Spočiatku to vyzeralo, že Zoroslavovi Kollárovi ide o diskreditáciu Borisa Kollára, neskôr sa ale jeho „pozdravy“ rozšírili aj na iných známych politikov a vysokých funkcionárov. Pikantnosti prezradil medzi inými o špeciálnom prokurátorovi Lipšicovi, najnovšie sa jeho terčom stal prezidentský kandidát Ivan Korčok.

Profesionálne namiešaná lož a pravda

Podľa odborníka Kollárove videá sú po remeselnej stránke urobené profesionálne, ale dobre spravené video pre istý typ voliča ešte nie je všetko na to, aby ho dokázalo aj ovplyvniť.


„Je treba povedať, že to vyzerá na prvý pohľad dôveryhodne. Po formálnej stránke to podáva presvedčivo. Je to dramatické, je tam to čierne pozadie. V prípade Ivana Korčoka naschvál vybral dúhové pozadie, aby poukázal na jeho spätosť s Progresívnym Slovenskom a liberálnou a LGBT ideológiou. Je to urobené profesionálne, to klobúk dole,“ hovorí Koziak.

Odborník ale upozorňuje, že takisto je profesionálne namiešaná pravda a lož v týchto videách. „Vyzerá to tak, že Zoroslav Kollár účelovo mieša fakty, teda pravdivé informácie s nepravdivými informáciami a robí z toho mix, voči ktorému sa v konečnom dôsledku ťažko brániť. Toto sa nazýva v politickom súboji šedou propagandou,“ ozrejmil Koziak.Voliči Korčoka sú imúnnejší

Obsah, ktorý svojimi videami šíri Kollár je podľa politológa súčasť politického boja, ide ale o to, či sa tento boj vedie nástrojmi, ktoré šíria lož, respektíve, ktoré chcú informovať verejnosť o veciach, ktoré sa stali. „Informácie sú niektoré možno pravdivé a niektoré možno nepravdivé, čo môže znižovať autoritu a dosah toho, čo Zoroslav Kollár vo svojich videách tvrdí,“ myslí si Koziak.


Politológ si nemyslí, že by tieto videá „mali devastačný vplyv na Korčokových voličov“. „Boris Kollár má iný typ voličov ako Ivan Korčok. Voliči Korčoka sú imúnnejší voči takýmto nástrojom, kedy sa v politike používajú lži a polopravdy,“ vysvetľoval politológ.


„Boris Kollár bol miláčikom bulvára a ten ho dostal do politických výšin, a tento volič má iný spôsob vnímania a čítania reality. Volič Korčoka nie je ten, ktorý by Zoroslava Kollára mal brať ako nejakú morálnu alebo investigatívnu autoritu. A nemyslím si, že by si to aj Zoroslav Kollár mohol myslieť,“ uzavrel Koziak.


Počasie