• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Navaľnyj bude čeliť novým obvineniam z extrémizmu, za protikorupčnú nadáciu mu hrozí väzenie až 35 rokov

Navaľnyj bude čeliť novým obvineniam z extrémizmu, za protikorupčnú nadáciu mu hrozí väzenie až 35 rokov

Nové obvinenia voči Navaľnému prišli v čase intenzívneho záťahu ruských úradov proti disentu počas vojny na Ukrajine.

26.4.2023 (SITA.sk) - Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj bude čeliť novému súdnemu procesu pre obvinenia z extrémizmu, ktoré sú podľa neho len snahou Kremľa udržať ho dlhšie za mrežami. Na súde v Moskve sa v stredu uskutočnilo konanie, na ktorom prediskutovali prípravy na daný proces. Navaľnyj sa so súdnou sieňou spojil z väzenia prostredníctvom videohovoru a požiadal o viac času na preštudovanie 196 spisov k prípadu.

Nové obvinenia voči Navaľnému

Konanie sa skončilo niekoľko minút po jeho začiatku. Sudca rozhodol, že proces by sa mal uskutočniť za zatvorenými dverami, pretože prípad zahŕňa citlivé informácie. Nie je jasné, kedy by sa proces mohol začať.

Je to pokus nezákonne obmedziť moju schopnosť preštudovať materiály prípadu a zabrániť komukoľvek, aby o tom vedel,“ reagoval Navaľnyj predtým, ako sa skončil verejný prístup na konanie.

Nové obvinenia voči Navaľnému súvisia s aktivitami jeho protikorupčnej nadácie a vyhláseniami jeho spolupracovníkov. Jeho spojenec Leonid Volkov povedal, že obvinenia retroaktívne kriminalizujú všetky aktivity nadácie od jej vzniku v roku 2011 a môžu viesť k potenciálnemu obvineniu až na 35 rokov väzenia.

Otrava nervovoparalytickou látkou

Navaľnyj sa tiež vyjadril, že mu vyšetrovateľ povedal, že bude čeliť aj vojenskému súdu pre obvinenia z terorizmu. Najprominentnejší oponent ruského vodcu Vladimira Putina tvrdí, že obvinenia sú politická pomsta a pokus udržať ho čo najdlhšie od politiky.

Alexeja Navaľného zatkli v januári 2021 po návrate do Moskvy z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou, z ktorej viní Kremeľ. Pôvodne dostal dva a pol roka väzenia za porušenie podmienečného prepustenia, vlani ho však odsúdili na deväť rokov za podvod a pohŕdanie súdom.

Mesiace na samotke

Svoj trest si odpykáva vo väzení s najvyšším stupňom stráženia 250 kilometrov východne od Moskvy, kde strávil mesiace na samotke. Jeho spolupracovníci a podporovatelia sa pritom čoraz viac obávajú o jeho podlomené zdravie. Začiatkom tohto mesiaca povedali, že Navaľnyj dostal akútne bolesti žalúdka a mali podozrenie, že ho tam pomaly trávia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie