• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Navaľnyj bol otrávený novičokom, potvrdila aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní

Navaľnyj bol otrávený novičokom, potvrdila aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní

Výsledok spomenutej analýzy sa zhoduje s rezultátom laboratória nemeckej armády aj špecializovaných laboratórií vo Francúzsku a Švédsku.

6.10.2020 (Webnoviny.sk) - Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vykonala vlastnú analýzu vzoriek odobratých z tela Alexeja Navaľného a potvrdila, že ruského opozičného politika naozaj otrávili nervovoparalytickou látkou typu novičok, ktorý vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.

Ďalšie jednoznačné potvrdenie

"To opäť jednoznačne potvrdzuje, že Alexej Navaľnyj bol obeťou útoku chemickou nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok," povedal hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert.

Navaľnyj v nemocnici skončil po tom, ako mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle.

Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Vyše týždňa v umelom spánku

O dva dni neskôr ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v Berlíne. Tam bol vyše týždňa v umelom spánku, zatiaľ čo mu podávali protilátku.

Pred tromi týždňami sa jeho stav zlepšil a mohli ho odpojiť aj od umelej pľúcnej ventilácie. Odvtedy už Navaľnyj zverejnil viacero fotografií a priebežne informuje o svojom zotavovaní.

Podľa Navaľného spolupracovníkov ho pravdepodobne otrávili v hoteli v Tomsku, kde v jeho izbe našli fľašu na vodu so stopami spomenutej látky.

Kremeľ však opakovane tvrdí, že ruské laboratóriá ani nemocnica v Omsku nenašli žiadne náznaky otravy, a odoláva medzinárodnému tlaku na začatie trestného vyšetrovania.

Viac k téme: novičok, otrava

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie