• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Navaľný sa opäť postavil pred súd, mal uraziť vojnového veterána

Navaľný sa opäť postavil pred súd, mal uraziť vojnového veterána

Kauza sa týka televízneho šotu, ktorý minulý rok umožnil prezidentovi Vladimirovi Putinovi uchádzať sa o znovuzvolenie.

5.2.2021 (Webnoviny.sk) - Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj sa v piatok už druhý raz v tomto týždni postavil pred súd. Tentoraz čelí obvineniam z urážky vojnového veterána. V utorok poslal Navaľného iný moskovský súd do väzenia na dva roky a osem mesiacov.

Kauza sa týka televízneho šotu vyzývajúceho na účasť v referende o ústavných reformách, ktoré vlani prezidentovi Vladimirovi Putinovi umožnilo uchádzať sa o znovuzvolenie aj po skončení súčasného mandátu v roku 2024.

Kritizoval video

Podľa obžaloby Navaľnyj na adresu osôb vystupujúcich vo videu použil výrazy ako „skorumpované bábky“, „ľudia bez svedomia“ a „zradcovia“. Tým údajne urazil „česť a dôstojnosť“ vojnového veterána, ktorý bol medzi účastníkmi nahrávky. Navaľnyj proces odmietol ako spolitizovaný.

Moskovský súd v utorok zmenil podmienečný trest Navaľného, ktorý dostal za spreneveru, na nepodmienečný a poslal ho do väzenia na dva roky a osem mesiacov. Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zadržali 17. januára po jeho návrate z Nemecka.

Perverzný rozsudok

V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú. Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru.

Zadržanie opozičného aktivistu vyvolalo vlnu protestov, ktorá sa v posledných týždňoch prehnala celým Ruskom.

Odsúdenie si vyslúžilo ostré reakcie aj zo zahraničia. Rada Európy uviedla, že rozsudok „poprel všetku dôveryhodnosť“ a britský minister zahraničia Dominic Raab vyhlásil, že je „perverzný“. Na okamžité prepustenie opozičného politika vyzvali okrem iných USA, Francúzsko a Nemecko.

Viac k téme: súd, urážka, vojnoví veteráni

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie