• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

NATO pre napätú situáciu posilní mierové sily KFOR v Kosove a v rezerve bude mať ďalšiu jednotku

NATO pre napätú situáciu posilní mierové sily KFOR v Kosove a v rezerve bude mať ďalšiu jednotku

KFOR majú v súčasnosti 3 762 príslušníkov z 27 krajín.

30.5.2023 (SITA.sk) - Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg povedal, že vyšlú 700 ďalších vojakov, aby pomohli potlačiť násilné protesty po stretoch s etnickými Srbmi na severe Kosova.

Vojaci budú z operačných rezervných síl pre západný Balkán. Okrem toho bude ďalší prápor vo vysokej pohotovosti pre prípad nasadenia, vysvetlil Stoltenberg.

Násilie sa musí skončiť

V Kosove pôsobia mierové sily KFOR vedené NATO, ktoré majú v súčasnosti 3 762 príslušníkov z 27 krajín.

Stoltenberg pred novinármi v Osle zároveň odsúdil násilie odohrávajúce sa v Kosove a vyhlásil, že sa musí skončiť. Varoval, že vojaci NATO „podniknú všetky nevyhnutné kroky, aby udržali bezpečné prostredie pre všetkých občanov Kosova“.

Šéf NATO tiež vyzval obe strany, aby začali s deeskaláciou situácie, zdržali sa „ďalšieho nezodpovedného správania“ a vrátili sa k rokovaniam o zlepšení vzťahov, ktoré sprostredkovala Európska únia.

Srbskí vojaci v pohotovosti

Strety vznikli po tom, čo cez víkend predstavitelia etnických Albáncov zvolení vo voľbách prevažne bojkotovaných kosovskými Srbmi vstúpili do obecných budov.

Keď sa ich Srbi pokúsili zablokovať, kosovská polícia použila slzotvorný plyn, aby rozohnala dav. Srbsko následne uviedlo vojakov v pohraničí do pohotovosti. Belehrad a Priština sa z eskalácie napätia navzájom obviňujú.

Desiatky ľudí utrpeli zranenia

KFOR v utorok uviedli, že 30 vojakov, z toho 11 Talianov a 19 Maďarov, utrpelo početné zranenia „vrátane zlomenín a popálenín z improvizovaných výbušných zápalných zariadení“. V dôsledku použitia strelných zbraní sú zranení traja maďarskí vojaci, ktorí však nie sú v život ohrozujúcom stave.

Srbské úrady uviedli, že 52 ľudí utrpelo zranenia, z toho traja vážne. Kosovská polícia informovala, že štyroch demonštrantov zadržali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie