• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

NATO plánuje vojenské cvičenia po celej Európe na odstrašenie Ruska

NATO plánuje vojenské cvičenia po celej Európe na odstrašenie Ruska

Cvičenia budú mať taký rozsah, aký v Európe v tomto storočí ešte nebol.

29.4.2022 (Webnoviny.sk) - Desaťtisíce vojakov z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa v najbližších týždňoch zúčastnia na sérii vojenských cvičení po celej Európe, ktoré majú pomôcť odradiť Rusko od vojenskej agresie.

Lietadlá, tanky, delostrelectvo

Cvičenia za podpory lietadiel, tankov, delostrelectva a obrnených útočných vozidiel sa uskutočnia vo Fínsku, Poľsku, Severnom Macedónsku a pozdĺž estónsko-lotyšskej hranice.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Budú zahŕňať vojakov z NATO i spoločných expedičných síl z Fínska a Švédska, ktoré zatiaľ nie sú členmi NATO.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Podľa generálporučíka Ralpha Wooddissea, veliteľa poľnej armády Spojeného kráľovstva, budú mať cvičenia taký rozsah, aký v Európe v tomto storočí ešte nebol.

Swift Response a Defender

Už tento týždeň sa približne 4500 vojakov zúčastní na cvičení Swift Response, ktoré bude zahŕňať výsadky z lietadiel a útoky z helikoptér v Severnom Macedónsku. Operácia bude zahŕňať sily z USA, Británie, Albánska, Francúzska a Talianska.

Na budúci mesiac sa 18-tisíc vojakov NATO, vrátane síl z Británie, Francúzska a Dánska, zúčastní na cvičení Hedgehog pozdĺž estónsko-lotyšskej hranice. Koncom mája sa zasa približne 1000 britských vojakov pripojí k jednotkám z 11 ďalších krajín na cvičení Defender v Poľsku.

„Bezpečnosť Európy nebola nikdy dôležitejšia," povedal britský minister obrany Ben Wallace. „Na týchto cvičeniach sa naši vojaci spoja so spojencami a partnermi v rámci NATO a spoločných expedičných síl. Bude to jedno z najväčších spoločných nasadení od čias studenej vojny," dodal.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie