• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Národný park Malá Fatra čaká nový program starostlivosti, s jeho tvorbou môžete pomôcť aj vy

Národný park Malá Fatra čaká nový program starostlivosti, s jeho tvorbou môžete pomôcť aj vy

Vytvoriť program starostlivosti o Národný park (NP) Malá Fatra pomôže aj dotazníkový prieskum.

Na svojej internetovej stránke to uvádza Správa NP Malá Fatra. Tá začala s vykonávaním dotazníkového prieskumu zameraného na analýzu tlaku turizmu na prírodu Malej Fatry a zhodnotenie významných ekosystémových služieb.

Jeho metodika nadväzuje na prieskum, ktorý vykonal tím odborníkov z Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v roku 2015. Rovnaký prieskum uskutočnila Správa NP Malá Fatra svojpomocne aj v roku 2018.

Otázky pre návštevníkov

Správa NP bude zber dát pomocou dotazníkového prieskumu vykonávať v júli a auguste na niekoľkých lokalitách Malej Fatry a zároveň aj elektronicky.


Súčasťou dotazníka sú napríklad otázky, či a koľko by boli ľudia ochotní zaplatiť za vstup do NP, aké služby by v rámci národného parku uvítali a aj to, aký je cieľ ich návštevy.


Zozbierané údaje tak budú môcť okrem podkladov pre vytvorenie programu starostlivosti slúžiť aj na skvalitnenie služieb poskytovaných v národnom parku.


Podobný prieskum uskutočnila Správa NP aj v roku 2018. Dotazníky vtedy vyplnilo celkovo 602 návštevníkov, pričom 51 dotazníkov bolo vylúčených z hodnotenia, najčastejšie z dôvodu neúplného vyplnenia. Hodnotených tak bolo 551 z nich.


Zväčšovanie lyžiarskych stredísk väčšina vylúčila

Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že za najdôležitejší cieľ národného parku považujú respondenti ochranu prirodzených biotopov a druhov (84 percent respondentov).


Druhým cieľom v poradí bolo vzdelávanie a informovanie v oblasti ochrany prírody (65 percent). Prieskum ukázal, že zväčšovanie lyžiarskych stredísk by úplne vylúčilo 80 percent respondentov a budovanie novej turistickej infraštruktúry, akou sú hotely, kúpele či reštaurácie, 64 percent opýtaných.


Celkovo 43 percent návštevníkov trávi čas v národnom parku formou jednodňového pobytu bez prenocovania. Zvyšok návštevníkov využíva ubytovanie v najbližších obciach.


Za ubytovanie návštevníci zaplatia v priemere 44,7 eur na deň, za stravu 27,5 eur na deň. Podľa Správy NP Malá Fatra tak návštevníci Malej Fatry predstavujú pomerne zaujímavý ekonomický potenciál pre región.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie