• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Narodilo sa prvé dieťa s protilátkami proti COVID-19. Matka prezradila, akú dostala vakcínu

Narodilo sa prvé dieťa s protilátkami proti COVID-19. Matka prezradila, akú dostala vakcínu

Na Floride sa narodilo prvé dieťa s protilátkami proti novému koronavírusu.

Zrejme najsilnejšou zbraňou proti novému koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sú vakcíny. Najnovšie sa objavila správa, že vďaka očkovaniu je na svete prvé dieťa, ktoré sa narodilo s protilátkami proti novému koronavírusu.

Stalo sa tak na Floride a matka novorodenca, zdravotníčka v prvej línii, dostala len jednu dávku vakcíny v 36. týždni tehotenstva. O tri nedele neskôr porodila zdravé dievčatko.

„Podľa našich informácií je to prvý prípad na svete, kedy sa narodilo dieťa s protilátkami po vakcinácii,“ povedal pediater Paul Gilbert. „Teraz vieme, že existuje potenciál pre ochranu a zníženie rizika infekcie Sars-CoV-2 očkovaním tehotných žien,“ dodal.

Ďalšie deti budú nasledovať

Po narodení dieťaťu spravili krvné testy, aby zistili, či matka preniesla protilátky na dieťa. „Toto je prvý prípad. V budúcnosti ich budeme mať tisíce a tisíce, keďže počas nasledujúcich mesiacov budeme očkovať ďalšie budúce matky,“ vyjadril sa pediater Chad Rudnick.

Žena dostala vakcínu od americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna, ktorou sa očkuje aj na Slovensku. Druhú dávku jej podali až po pôrode, keďže museli dodržať 28-dňový vakcinačný harmonogram.


Takéto novinky sú podľa odborníkov dôležitou pozitívnou správou na ceste k porazeniu koronavírusu. Upozornili však, že aj bábätkám, ktoré sa narodia zaočkovaným matkám, stále hrozí riziko infekcie.

Stupeň ochrany

Autori správy upozorňujú, že je potrebný aj ďalší výskum s cieľom zistiť, či protilátky dieťa aj chránia. „Žiadame ďalších odborníkov, aby vytvorili registre tehotných a dojčiacich žien a zároveň študovali efektivitu a bezpečnosť očkovania proti COVID-19 u týchto žien a ich detí,“ vyhlásili.

Rudnick dodal, že je potrebné zistiť, ako dlho ochrana deťom vydrží. „Musíme určiť stupeň ochrany a koľko protilátok dieťa potrebuje na to, aby ho ochránili,“ dodal.

Testy na deťoch

Správa o narodení dievčatka prišla v čase, kedy Moderna oznámila, že svoju vakcínu začne testovať na deťoch v Kanade a USA. Podľa oficiálnej správy sa na testovaní zúčastní 6 750 zdravých detí vo veku od šiestich mesiacov do 12 rokov.


Spoločnosť zatiaľ nevybrala účastníkov. Generálny riaditeľ Moderny Stéphane Bancel vyhlásil, že vybranú vekovú skupinu je veľmi dôležité skúmať.

Testovanie bude zahŕňať dve dávky vakcíny podávané každému dieťaťu s 28-dňovým odstupom. Všetkých zaočkovaných budú ďalší rok intenzívne pozorovať.


Moderna začala v decembri testovať vakcínu na vekovej skupine od 12 do 18 rokov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie