• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

Narodenie dieťaťa môžu rodičia už nahlásiť elektronicky, ušetria tým čas strávený na úradoch

Narodenie dieťaťa môžu rodičia už nahlásiť elektronicky, ušetria tým čas strávený na úradoch

Elektronický systém ušetrí čas strávený na úradoch pri pridelení rodného čísla a vystavení rodného listu pre novonarodené dieťa.

Hlásenie o narodení dieťaťa a overovanie podmienok na vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa je možné od 1. apríla podať elektronicky. Vyplýva to z tlačovej správy Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

NCZI spúšťa ďalšiu fázu elektronických služieb v zdravotníctve. V praxi to znamená, že zdravotnícky pracovník elektronicky zaznamená narodenie dieťaťa do informačného systému NCZI a informácia sa následne prenesie do informačného systému matrík.

Pri prepustení matky z pôrodnice vypíše ošetrujúci lekár v ezdraví NCZI aj údaje pre príspevok pri narodení dieťaťa. Elektronický systém ušetrí čas strávený na úradoch pri pridelení rodného čísla a vystavení rodného listu pre novonarodené dieťa.

Zdravotnícke zariadenia sa budú do systému pripájať postupne. V priebehu mesiaca bude služba fungovať duálne, teda aj v papierovej, aj v elektronickej forme.

Rozmýšľate nad inou zdravotnou poisťovňou? Proces zmeny by sa mal už čoskoro zefektívniť

Proces zmeny zdravotnej poisťovne by sa mal na Slovensku zefektívniť. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.

Rezort tiež plánuje upraviť spôsob vymáhania pohľadávok zdravotných poisťovní a aktualizovať prerozdeľovací mechanizmus v zdravotnom poistení.

Pripravovaným legislatívnym návrhom sa má tiež upraviť inštitút predchádzajúceho súhlasu v koncepte zdravotnej starostlivosti poskytovanej poistencovi v inom členskom štáte, odvodové povinnosti pri zamestnancoch bez pobytu na Slovensku, pracujúcich v tzv. tretej krajine, ako aj koncept úhrad za neodkladnú zdravotnú starostlivosť a systém nároku na zdravotnú starostlivosť pre dlžníkov zdravotných poisťovní.


Samotný návrh novely zákona o zdravotnom poistení by malo ministerstvo zdravotníctva predložiť do pripomienkového konania v júli tohto roka.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie