• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Narastie počet pacientov s pľúcnou fibrózou po pandémii Covid 19?

Narastie počet pacientov s pľúcnou fibrózou po pandémii Covid 19?

Na toto vážne ochorenie poisťovne schvaľujú liečbu iba výnimočne.

21.6.2022 (Webnoviny.sk) -

Doba postkovidová?

Doba kovidová bola zvláštna. Asi prvý krát mali rešpekt nielen pacienti pred lekármi, aj keď pacienti sa väčšinou boja k lekárovi ísť aj neísť, ale báli sa aj lekári pacientov. Aj Vám sa možno stalo, že ste sa nedovolali ani nedoklopali svojmu všeobecnému lekárovi a už vôbec vás nechcel prijať vtedy, keď ste panikárili najviac – po pozitívnom teste na  Covid 19.

Napriek tomu, aký rozruch tento vírus na celom svete vyvolal, najčastejšia odpoveď všeobecných lekárov po pozitívnom PCR teste bola ostať doma a čakať, čo sa s Vami bude diať ďalej. Až na všeobecné oficiálne  rady o vitamínoch, mineráloch a  pod., kovidový pacient naozaj nemal ku komu ísť  a nechať zhodnotiť svoj stav.

Treba však povedať, že aj pacienti sa lekárov a hlavne čakární pred ambulanciami  vedome stránili zo strachu, že sa tam nakazia a tak zanedbali alebo jednoducho neriešili iné symptómy ako tie prislúchajúce koronavírusu. Celé je to teda celkom úsmevné, pretože pacienti sa snažili k lekárom dostať hlavne s Covidom 19, naopak lekári chceli vidieť všetkých ostatných, len nie tých s Covidom 19.

Samozrejme mnoho lekárov fungovalo s posilnenými preventívnymi opatreniami normálne ďalej - všetka česť – a skorou prevenciou a nastavením liečby pravdepodobne uchránili mnohých pacientov pred hospitalizáciou a ťažkým vývojom Covidu 19.

Ako fungovali pneumologické ambulancie?

K takýmto aktívnym a veľmi efektívne zorganizovaným ambulanciám patrili aj niektoré pneumologické ambulancie, ktoré svojich dispenzarizovaných pacientov pozývali na preventívne prehliadky a pravidelné kontroly aj aktívne prostredníctvom telefonátov.

Jednu skupinu pacientov tu totiž tvoria aj pacienti s menej známym progresívnym pľúcnym ochorením – pľúcnou fibrózou – či už idiopatickou, alebo non idiopatickou. Idiopatcká znamená,  že príčina vzniku pľúcnej  fibrózy nie je známa, zatiaľ čo  pri non idiopatickej býva zdrojom iné systémové ochorenie, ako napríklad systémová skleróza, či systémové ochorenie spojiva. Ročne na toto ochorenie pritom zomiera viac ľudí, ako na rakovinu pľúc.

Hlavným znakom týchto intersticiálnych pľúcnych ochorení, teda ochorení pľúcneho tkaniva, je hrubnutie a zjazvovanie vnútornej výstelky pľúc, čo sťažuje dýchanie a absorbciu kyslíka do krvi. Toto ochorenie má tendenciu sa zhoršovať, ale pri skorej diagnostike a nastavení liečby sa dá jeho postup účinne spomaliť.

Opýtali sme sa pneumológa MUDr. Bohumila Matulu, aké je aktuálne dianie v pneumologických ambulanciách a či pozorujú nárast pacientov s pľúcnymi fibrózami v súvislosti s prekonaním Covidu 19.

"Ja mám väčšinu pacientov dispenzarizovaných, ktorí chodia na pravidelné kontroly. Počas pandémie sme redukovali pravidelné fyzické kontroly a aj samotní pacienti mali často obavy z návštevy ambulancie. Teraz už jednoznačne pozorujeme zvýšený záujem o vyšetrenia a trochu sa predlžujú čakacie doby."

Na otázku, ako je to s novými pacientami s diagnózou progresívnych pľúcnych ochorení a či  pozoruje nejakú súvislosť s prekonaním Covidu 19 u nových pacientov odpovedal:

"Na našej ambulancii v poslednom období pribúdajú skôr pacienti s intersticiálnym postihnutím pri systémových ochoreniach, pacientov s IPF (idiopatická pľúcna fibróza – tá, ktorej pôvod nepoznáme) nám veľmi nepribúda.

 Súvisí to aj s lepšou informovanosťou reumatológov o pľúcnej fibróze a možnostiach antifibrotickej liečby a posielajú viac pacientov na vyšetrenie difúznej kapacity pľúc, my následne u mnohých doplníme ešte HRCT (CT s vysokým rozlíšením) vyšetrenie.

 Je veľa pacientov aj s pretrvávajúcim postihnutím po COVID pneumónii, ale ich nálezy sa spravidla zlepšujú, prinajhoršom nezhoršujú, a nemajú charakter progredujúceho fibrotizujúceho ochorenia.

Ak sa ochorenie zhoršuje, tak sa väčšinou jedná o iné fibrotizujúce ochorenie pľúc, ktoré bolo diagnostikované v kontexte vyšetrení pre COVID, alebo bolo preukázateľne prítomné už pred ochorením COVID 19."

Prečo nás zaujíma hlavne vývoj idiopatickej a non idiopatickej pľúcnej fibrózy? Pacientov s týmito diagnózami dlhodobo trápi problém s prístupom k modernej a účinnej antifibrotickej liečbe. Je to liečba, ktorá spomaľuje  tvorbu jazvového tkaniva v pľúcach a tým dáva pacientom nádej na dlhší a plnohodnotnejší život. Títo pacienti sa totiž s postupom času a zhoršovaním stavu a výkonnosti ich pľúc zadýchajú aj pri najmenšej námahe. Vysilí ich aj nenáročný pohyb a sú tak časom vyradení nielen z pracovného života, ale často aj z toho sociálneho a rodinného.

Postup tejto choroby však nie je náročný a plný strachu iba pre pacientov, ale aj pre ich blízkych. Na schvaľovanie liečby pritom čakajú niekedy veľmi dlho,  aj  keď práve čas je ten faktor, ktorý hrá proti nim najviac. Najsmutnejšie však je, že im táto život zachraňujúca  liečba nakoniec väčšinou ani nie je schválená, hlavne pri  idiopatckej pľúcnej fibróze.

MUDr. Matula nám vysvetlil aj to, akým spôsobom môže poškodiť pľúca infekcia vírusom SARS CoV 2. Podľa jeho slov môže spôsobiť poškodenie pľúc s následnou fibrózou viacerými mechanizmami. Môže to byť priame poškodenie hostiteľských buniek samotným vírusom, ale môže sa to udiať aj nepriamo, prostredníctvom ovplyvnenia signálnych molekúl hostiteľskej bunky.  SARS-CoV-2 "spike proteín" znižuje ochrannú úlohu istého bunkového receptora pri vzniku pľúcnej fibrózy.

Ďalším mechanizmom je zápalová odpoveď, ktorá je normálne dôležitá pre zneškodnenie  vírusov ale pri  chybnom fungovaní môže spôsobiť poškodenie bunkových štruktúr ako i nadmernú akumuláciu kolagénu a teda jazvového tkaniva.

Istú úlohu tu môže mať aj  vplyv mechanického poškodenia pri umelej pľúcnej ventilácii (VILI - ventilator-induced lung injury) a aplikácia vysokých koncentrácií O2 s  tvorbou reaktívnych foriem kyslíka (ROS), ktoré poškodzujú pľúcny epitel (výsteľku).

Dôležité sú aj predisponujúce faktory ako stav vrodenej a získanej imunity, vyšší vek, ťažší priebeh ochorenia, dlhšia potreba intenzívnej starostlivosti a mechanickej ventilácie ako i anamnéza fajčenia a alkoholizmus.

Vyšší vek pacientov, ktorý pozorujeme pri  idiopatickej pľúcnej fibróze signalizuje, že starnúce pľúca sú náchylnejšie k fibrotickej odpovedi na poškodenie, čo sa prejavuje aj v kontexte ochorenia COVID 19, u ktorého pozorujeme závažnejší priebeh, a tým aj väčšie následné poškodenie pľúc  u starých ľudí.

Opýtali sme sa ho aj či si myslí, že ak sa počet pacientov s pľúcnymi fibrózami zvýši, ovplyvní to pozitívne schvaľovanie a prístupnosť liečby, ktorá je teraz dostupná iba na výnimku.

"Nemyslím si, že sa počet pacientov s IPF nejako radikálne zvýši, aj keď ešte nevieme, čo prinesie pandémia z dlhodobého hľadiska. Celkový počet pacientov indikovaných na antifibrotickú liečbu sa zvyšuje predovšetkým o pacientov s non-IPF progredujúcou pľúcnou fibrózou, ako napríklad s chronickou hypersenzitívnou pneumonitídou alebo pľúcnou fibrózou pri systémových ochoreniach spojiva. Za posledný rok som častejšie indikoval nintedanib pacientom s non IPF fibrózou ako pacientom s IPF. Žiaľ, v indikácii inej ako IPF je liečba zdravotnými poisťovňami schvaľovaná iba výnimočne."

Poprosili sme MUDr. Matulu, aby popísal, s akými symptómami momentálne prichádza do jeho ambulancie najviac pacientov  a čo teda majú ľudia doma sledovať?

"V súčasnosti sú to pacienti s neprimeranou dýchavicou a intoleranciou fyzickej záťaže. Je medzi nimi aj veľa pacientov, ktorí mali iba ľahký priebeh COVIDu, ale stále nie sú "vo svojej koži".  Často sa jedná iba o stratu telesnej kondície, niekedy o dysfunkčné dýchanie, ktoré môže byť vystupňované obavami o svoje zdravie, ale vždy je nevyhnutné zodpovedne analyzovať všetky ťažkosti a urobiť funkčné vyšetrenie pľúc vrátane vyšetrenia difúznej kapacity pľúc.  Ak ľudia dlhšie (2-3 mesiace) zostávajú hendikepovaní napriek snahe postupne sa vracať k normálnej fyzickej aktivite, tak je potrebné navštíviť lekára a absolvovať potrebné vyšetrenia, ktoré môžu zahŕňať pneumologické, kardiologické či neurologické vyšetrenie podľa charakteru ťažkostí."

Na záver článku by sme radi upozornili na pacientsku organizáciu OZ Nádej pre pľúca, ktorá združuje pacientov s pľúcnymi fibrózami a aj odbornú lekársku komunitu v snahe sprostredkovať prístup k aktuálnym informáciám o tomto ochorení a  vybojovať pre pacientov lepší a ľahší prístup k modernej účinnej liečbe. Viac informácií nájdete na www.plucnafibroza.sk

Tento článok nie je autorským obsahom Webnoviny.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie