• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Naplnenie kapacity 3. výzvy Obnov dom je iba polovičný úspech, tvrdí platforma Budovy pre budúcnosť

Naplnenie kapacity 3. výzvy Obnov dom je iba polovičný úspech, tvrdí platforma Budovy pre budúcnosť

V tomto momente je veľmi dôležité, aby agentúra neuzavrela registráciu pre ďalších žiadateľov a aby kapacitne stíhala všetky žiadosti včas vyhodnotiť.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP SR) už eviduje 10-tisíc žiadostí o dotáciu na obnovu rodinných domov a výzvu preto uzatvára. Platforma Budovy pre budúcnosť upozorňuje, že naplnenie kapacity 3. výzvy obnov dom je iba polovičný úspech a radovať sa z veľkého záujmu zo strany žiadateľov je predčasné.

Záujem ľudí o renovácie

Platforma je toho názoru, že je dôležité využiť záujem ľudí o renovácie, expresne vyhodnotiť prijaté žiadosti a zároveň dodatočne poskytnúť asistenciu pre ďalších potenciálnych žiadateľov. Informovala o tom riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť Katarína Nikodemová.

V rámci tretej výzvy bolo alokovaných 190 miliónov pre 10-tisíc žiadateľov. „Takto expresne rýchle naplnenie kapacity je signálom vysokého záujmu o renovácie,“ uviedol Richard Paksi, analytik platformy.

Veľká skúška

Upozorňuje, že tento obrovský záujem bude veľkou skúškou pre Slovenskú agentúru životného prostredia. Ak chce agentúra stihnúť vyhodnotiť všetky žiadostí do 30 dní, musí ich za deň stihnúť 334.


„V tomto momente je veľmi dôležité, aby agentúra neuzavrela registráciu pre ďalších žiadateľov a aby kapacitne stíhala všetky žiadosti včas vyhodnotiť. Zastavenie registrácie a ukončenie výzvy vysiela nešťastný signál, že k dotáciám sa vedia dostať len tí najrýchlejší. Na program to vrhá rovnaký negatívny tieň ako v prípade iných dotačných schém, kde vyhrávali rýchle prsty,“ doplnila Katarína Nikodemová.

Poradovník žiadateľov

Komunikáciu MŽP SR v štýle „už máme plno, príďte nabudúce“, vníma platforma ako nešťastnú. Naopak, je nutné komunikovať, ľudí uistiť, že nič nezmeškali a s plánovaním obnovy môžu pokračovať.

Platforma tvrdí, že jednou z možností, ako môže agentúra postupovať, je zaradiť ďalších žiadateľov do poradovníka do doby, kým sa zdroje doplnia.

Prvý krok

Registrácia by bola len prvým krokom, počas ktorého žiadateľ ani nemusel vedieť, čo na dome bude robiť a či úsporu 30 percent dosiahne. Ide len o zarezervovanie miesta v rade na dotáciu.


„Ďalšou možnosťou, ako uspokojiť záujem žiadateľov, ak to cash-flow schémy dovolí, by mala byť možnosť doliať ďalšie prostriedky do výzvy. Zdrojov v schéme je ešte veľa a bola by škoda odradiť potenciálnych záujemcov ďalšími čakacími lehotami. V schéme ešte ostáva určite cez 200 miliónov eur,“ uzavrela Nikodemová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie