• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Napĺňa sa to, pred čím varovalo ministerstvo práce, po potravinároch žiadajú o odpustenie odvodov aj opatrovateľky

Napĺňa sa to, pred čím varovalo ministerstvo práce, po potravinároch žiadajú o odpustenie odvodov aj opatrovateľky

„Vytváranie výnimky z jednoznačne stanovených pravidiel, ktorá len rieši parciálnu situáciu, je nesystémovým krokom," tvrdí ministerstvo práce.

26.6.2023 (SITA.sk) - Parlament minulý týždeň vo štvrtok schválil dočasné odpustenie časti sociálnych odvodov pre potravinárov. Neprešiel ešte ani týždeň a po potravinároch o odpustenie odvodov žiada aj Komora opatrovateľov Slovenska.

Navrhuje, aby štát zabezpečil financovanie terénnej opatrovateľskej služby do jej konečného a systémového riešenia podobným spôsobom ako riešil potravinárov, teda odpustením odvodov.

Končí sa podporné obdobie

Upozorňuje na to, že v novembri tohto roka sa končí podpora financovania nákladov na mzdy terénnych opatrovateliek.

„Odpustenie odvodov poskytovateľom opatrovateľskej služby by pomohlo udržať kontinuitu starostlivosti v teréne a nespôsobovať prijímateľom pocit neistoty a strachu z budúcnosti," tvrdí komora.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pritom pred schválením dočasných odvodových úľav pre potravinárov upozornilo na to, že ide o výnimku pre jednu skupinu zamestnávateľov.

Nerovnosť v systéme

Zavádzanie výnimiek, aj keď len na prechodné obdobie, podľa rezortu práce vytvára predpoklady k zavedeniu ďalších výnimiek.


V konečnom dôsledku to podľa ministerstva môže viesť k diskriminácii ďalších skupín odvádzateľov poistného a k nerovnosti v systéme sociálneho poistenia.


„Vytváranie výnimky z jednoznačne stanovených pravidiel, ktorá len rieši parciálnu situáciu, je nesystémovým krokom," tvrdí ministerstvo práce.

Zníženie cien potravín

Parlamentom schválenou novelou zákona o sociálnom poistení chcú poslanci za stranu Smer-SD znížiť cenu práce pre potravinárov, čo by podľa nich viedlo k zníženiu koncových cien základných potravín na Slovensku.

Pôjde o dočasné opatrenie vo forme odpustenia časti sociálnych odvodov zamestnávateľa za zamestnanca za august tohto roka až január budúceho roka.


Na šesť mesiacov tak klesnú náklady zamestnávateľov v potravinárstve o 24,15 percenta z aktuálnej minimálnej mzdy, teda zo sumy 700 eur.


Odvodová úľava sa pritom nebude vzťahovať na úrazové a garančné poistenie, ktorých sumárna sadzba dosahuje 1,05 %. Nad úrovňou minimálnej mzdy už vymeriavacie základy budú podliehať štandardným sadzbám sociálneho poistenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie