• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Naozaj hrozila nad Slovenskom zrážka dvoch lietadiel? Vyjadrili sa aj úrady

Naozaj hrozila nad Slovenskom zrážka dvoch lietadiel? Vyjadrili sa aj úrady

Pri prevádzkovej udalosti zo 6. mája podľa podniku v žiadnom prípade nebola ohrozená bezpečnosť lietadiel, ich posádok, ani pasažierov a nehrozilo žiadne nebezpečenstvo zrážky lietadiel.

Vo vzdušnom priestore Slovenska nehrozila žiadna zrážka lietadiel. Ministerstvo dopravy SR a štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky (LPS) vo vyjadrení pre agentúru SITA popreli informáciu strany Hlas – sociálna demokracia o tom, že začiatkom mája sa nad východným Slovenskom takmer zrazili dve dopravné lietadlá.

Zrážka údajne nehrozila

„K žiadnej zrážke neprišlo a ani nehrozilo, že by sa mala stať,“ vyvrátil tvrdenie opozičnej strany Martin Petro z odboru komunikácie ministerstva dopravy. Rezort to považuje za súčasť kampane pred predčasnými parlamentnými voľbami.

„Ministerstvo dopravy sa nebude zapájať do predvolebnej kampane a reagovať na vyhlásenia politikov,“ dodal v stručnom stanovisku Petro. Viac a konkrétnejšie sa k téme vyjadrili Letové prevádzkové služby.

Nebezpečenstvo nehrozilo

Pri prevádzkovej udalosti zo 6. mája podľa podniku v žiadnom prípade nebola ohrozená bezpečnosť lietadiel, ich posádok, ani pasažierov a nehrozilo žiadne nebezpečenstvo zrážky lietadiel.


„Uvedené lietadlá sa k sebe reálne fyzicky nikdy nepriblížili na vzdialenosť menšiu ako 4,5 kilometra a v horizontálnej rovine sa nikdy fyzicky nekrižovali, teda nad sebou neleteli. Daná situácia si ani nevyžadovala žiadny aktívny zásah automatického protikolízneho systému TCAS, ktorým boli vybavené predmetné lietadlá,“ priblížila vedúca kancelárie riaditeľa LPS Michaela Legelová.


Jediným dôvodom na prešetrenie tejto prevádzkovej udalosti podľa podniku bolo to, že vertikálna vzdialenosť predpokladaných trajektórií, čiže ich rozstup, po ktorých sa lietadlá pohybovali, avšak každé v inom čase, bola o sto stôp menšia, ako štandardne predpísaných tisíc stôp. Vzhľadom na časový odstup reálne teda žiadne nebezpečenstvo zrážky nehrozilo.

Situáciou sa zaoberajú príslušné orgány

„Veľmi dôležitá je skutočnosť, že dané lietadlá sa po týchto trajektóriách pohybovali v časovom odstupe, čo znamená, že priamo nad sebou nikdy neleteli. Udalosť bola riadne zaznamenaná a prešetrená v stanovených časových lehotách,“ vysvetlila Legelová. O vzniku udalosti riadne informovali Dopravný úrad, ako aj Letecký námorný vyšetrovací útvar Ministerstva dopravy SR.


Predbežné závery z vyšetrovania vyhotovili do 14. júna, aktuálne pripravujú záverečnú správu, ktorú štandardne podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady predkladajú Dopravnému úradu aj Leteckému námornému vyšetrovaciemu útvaru ministerstva dopravy. Následne ju postúpia aj Európskej organizácii pre bezpečnosť leteckej prevádzky – Eurocontrol.


Z týchto záverov vyplýva, že prišlo k pochybeniu, pričom v dostatočnom časovom predstihu zjednal nápravu samotný riadiaci letovej prevádzky.

Zlyhal ľudský faktor?

„Ľudský mozog má určité limity, s ktorými sa počas riadenia letovej prevádzky počíta, a preto sú implementované bezpečnostné systémy, ktoré majú na tieto limity upozorniť a zabezpečiť bezpečný prelet lietadiel. Tieto systémy sa aktivujú v dostatočnom predstihu, aby mal riadiaci letovej prevádzky a následne pilot dostatok času na reakciu,“ podotkla Legelová.


V tomto prípade dané systémy zaúčinkovali tak ako mali, upozornili riadiaceho letovej prevádzky, ktorý zareagoval v zmysle zaužívaných postupov tak, aby zabezpečil dostatočný rozstup medzi lietadlami.


„Úroveň bezpečnosti poskytovaných leteckých navigačných služieb zo strany LPS je pravidelne monitorovaná a kontrolovaná národnými a medzinárodnými autoritami a dlhodobo dosahuje vyššiu úroveň ako je požadovaná,“ dodala zástupkyňa podniku.

Hrozila veľká medzinárodná blamáž

Hlas informoval o hrozbe zrážky dvoch lietadiel v stredu, zároveň vyzval ministra dopravy Pavla Lančariča, aby odvolal riaditeľa LPS Martina Kabáta.


„Nad východným Slovenskom sa v našom vzdušnom priestore začiatkom mája takmer zrazili dve dopravné lietadlá. Podľa letových dispečerov ide o dôsledok zlých manažérskych rozhodnutí v štátnom podniku Letové prevádzkové služby,“ uviedol nový zástupca Hlasu Samuel Migaľ. Podľa neho incident hroziaci veľkou medzinárodnou blamážou kompetentní tajili.


„Je to škandál a očakávam, že minister dopravy Lančarič sa s prípadom oboznámi a bude rezolútne konať,“ dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie