• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Nancy Pelosiová varuje Európu pred čínskou firmou Huawei, jej mobily vraj majú „zadné vrátka“

Nancy Pelosiová varuje Európu pred čínskou firmou Huawei, jej mobily vraj majú „zadné vrátka“

Čína sa prostredníctvom spoločnosti Huawei snaží vyvážať do sveta svoju digitálnu autokraciu, varovala šéfka dolnej komory amerického Kongresu.

14.2.2020 (Webnoviny.sk) - Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová v piatok vystríhala predovšetkým európske krajiny, aby nedovolili preniknúť na svoj trh čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei.

Americkí odborníci nedávno oznámili, že našli v mobilných telefónoch jej výroby takzvané "zadné vrátka", ktorými sa odosielajú údaje o ich používaní a ktorými Čína dokáže špehovať pravdepodobne akúkoľvek činnosť používateľa na mobile. Čína tieto obvinenia popiera, americkí experti sú však v tejto otázke zajedno.

"Čína sa snaží vyvážať svoju digitálnu autokraciu prostredníctvom svojho telekomunikačného giganta Huawei. Jednotlivé štáty by sa však nemali vzdať svojej telekomunikačnej infraštruktúry a darovať ju Číne len preto, že je to pre ne finančne výhodné," povedala v piatok Pelosiová na Mníchovskej konferencii, podujatí, na ktorom sa každý rok stretáva svetová špička odborníkov z oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti.

Nesúhlas s celosvetovým rozmachom čínskej firmy Huawei, a predovšetkým s jej snahou ovládnuť mobilné siete novej generácie, známe ako 5G, je jednou z mála tém, v ktorých majú rovnaký názor ako Pelosiovej demokrati, tak aj prezident Donald Trump.

Viac k téme: kybernetická bezpečnosť

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie