• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Namiesto riešenia situácie na rieke Slaná sa podľa liberálov robia nezmyselné personálne zmeny

Namiesto riešenia situácie na rieke Slaná sa podľa liberálov robia nezmyselné personálne zmeny

Minister hospodárstva Richard Sulík (hore), minister životného prostredia Ján Budaj a znečistená rieka Slaná.

Namiesto riešenia situácie na rieke Slaná robí minister hospodárstva Karel Hirman podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nepochopiteľné a nezmyselné personálne zmeny.

Liberáli poukazujú na to, že predsedom Hlavného banského úradu sa, paradoxne, stal bývalý konateľ firmy Siderit, ktorá sa v roku 2008 rozhodla ukončiť ťažbu a baňu riadne neuzavrela a nezlikvidovala.

Sfarbená voda vystrašila ľudí

„Voda z nej začala vytekať do rieky a vplyvom oxidácie železa sa sfarbila dočervena a vystrašila ľudí. Naopak, nové vedenie ministerstva prišlo koncom januára s výmenou šéfa Rudných baní, ktoré urobili maximum pre to, aby bola voda čistá,“ upozornil poslanec Národnej rady SR a expert SaS pre energetiku Karol Galek.

Bol to práve podnik Rudné bane, ktorý podľa neho zobral veci do vlastných rúk a v rámci možností robil opatrenia, ktoré pomohli znečistenie eliminovať.


„Zodpovednosť za riešenie bola ale v rukách ministerstiev životného prostredia a vnútra. Na to, že Okresný úrad Rožňava nekonal, napokon upozornil vlani v októbri aj prokurátor,“ doplnil Galek s tým, že rezorty sa aj napriek tomu nezačali situáciou zaoberať.


Ekologická havária nie je doriešená

SaS pripomína, že od ekologickej havárie na rieke Slaná uplynul už rok. Vo februári 2022 do nej začali vytekať znečistené banské vody. Tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová hovorí, že bolo zarážajúce, ako amatérsky sa k havárii postavili štátne orgány zodpovedné za ochranu životného prostredia.


Mimoriadna situácia na rieke bola vyhlásená až 20. júla 2022. Voda v rieke je podľa nej aktuálne čistejšia len vďaka opatreniam Rudných baní.


„Napríklad sa podarilo do nej presunúť veľkú časť čistej vody, čo znížilo koncentráciu železa o 80 percent. Bývalé vedenia rezortu hospodárstva a Rudných baní začali urýchlene konať, aj keď kompetencie boli inde,“ dodala Zemanová s dodatkom, že kocky sú hodené, voda nateraz priezračná, no problém stále nedoriešený.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie