• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Námestovo je „najslovenskejší“ okres a slobodných Slovákov je viac ako ženatých

Námestovo je „najslovenskejší“ okres a slobodných Slovákov je viac ako ženatých

Viac ako 53,3 percenta obyvateľov hlásiacich sa k slovenskej národnosti žije v meste a 46,6 percenta na vidieku.

18.9.2023 (SITA.sk) - Námestovo je „najslovenskejší“ okres z pohľadu národnosti. Vyše 98 percent obyvateľov tu má slovenskú národnosť. Z obcí na Slovensku je na prvom mieste Bezovica v okrese Tvrdošín, kde si až vyše 99 percent obyvateľov udalo v Sčítaní obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 slovenskú národnosť.

Z 1 367 obyvateľov sa k slovenskej národnosti hlási 1 358. Aj v Oravskom Veselom sa viac ako 99,3 percenta obyvateľov hlási k slovenskej národnosti.

Národnostne najrozmanitejší okres

„Z miest nad 10-tisíc obyvateľov nájdeme najvyšší percentuálny podiel hlásiacich sa k slovenskej národnosti v Dolnom Kubíne. Tu si slovenskú národnosť udalo cez 94,6 percenta obyvateľov,“ informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder zo Štatistického úradu SR.

Národnostne najrozmanitejší okres na Slovensku je Rimavská Sobota, kde žijú podľa trvalého pobytu príslušníci slovenskej, maďarskej a rómskej národnosti. Druhým národnostne najrozmanitejším okresom sú Medzilaborce. Tu spoločne žijú hlavne príslušníci slovenskej a rusínskej národnosti, v menšej miere aj rómskej.

Podiel slobodných je vyšší

Slovenskú národnosť si udalo 48,5 percenta mužov a 51,5 percenta žien.

Zo zloženia obyvateľov so slovenskou národnosťou podľa rodinného stavu vyplýva, že podiel slobodných je vyšší ako podiel ženatých a vydatých. Tvorí 43,9 percenta, pričom v stave manželskom je 41 percent.

Rozvedených je osem percent a vdov a vdovcov takmer sedem percent. Takmer 26 percent obyvateľov, ktorí si udali slovenskú národnosť, je bez náboženského vyznania. Najviac tých s vierovyznaním je katolíkov (59,3 percenta). Stredoškolské vzdelanie má vyše 50 percent obyvateľov slovenskej národnosti, vysokoškolské 18 percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie