• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Nákupy na internete medzi Slovákmi naberajú na obľube, nárast záujmu spôsobila pandémia

Nákupy na internete medzi Slovákmi naberajú na obľube, nárast záujmu spôsobila pandémia

Na skokové navýšenie obľuby nákupov online má podľa vyjadrení spoločnosti Mastercard jednoznačne vplyv pandémia.

Počet užívateľov internetu neustále rastie a zvyšuje sa aj záujem o nákupy na internete. Podľa Eurostatu využilo 74 percent užívateľov internetu v poslednom roku svoj prístup na sieť aj na nakupovanie.

Oproti roku 2016 to predstavuje nárast o 11 percentuálnych bodov. Slovensko za posledných 5 rokov zaznamenalo nárast o 16 percentuálnych bodov. Podľa najnovších údajov spoločnosti Mastercard má nejakú skúsenosť s nákupmi online dokonca až 91 percent Slovákov.

Na skokové navýšenie obľuby nákupov online má podľa vyjadrení spoločnosti Mastercard jednoznačne vplyv pandémia. Údaje firmy však ukazujú, že obľúbenosť internetových nákupov zostáva vysoká aj po jej odznení. Zo všetkých spotrebiteľov, ktorí počas pandémie prešli na nakupovanie prostredníctvom internetu, pri ňom zhruba 20 až 30 percent zostáva.

„Keď sa pozrieme, ako sa za posledných päť rokov zmenil kartový trh, vidíme úplne jednoznačný trend digitalizácie vrátane prechodu do prostredia online a tokenizácie platobných kariet do rôznych nositeľných zariadení. Výzvy, ktoré priniesla pandémia, pritom zásadným spôsobom urýchlili vývoj celého trhu. Správa financií pomocou mobilných aplikácií alebo biometrické overovanie platieb ešte pred pár rokmi zneli ako sci-fi. Dnes ich berieme ako absolútnu samozrejmosť,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie