• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Nákup nových bojových vozidiel pre Slovensko bude financovaný z americkej pomoci

Nákup nových bojových vozidiel pre Slovensko bude financovaný z americkej pomoci

Väčšina sumy za vozidlá bude poskytnutá v rámci zahraničného vojenského financovania.

12.7.2023 (SITA.sk) - Slovensko nakúpi 160 nových bojových vozidiel JLTV 4x4 v celkovej hodnote 207,5 milióna eur. Ako vyplýva z materiálu, ktorý dnes schválila vláda, väčšina danej sumy, skoro 173 miliónov eur bude poskytnutá v rámci zahraničného vojenského financovania (Foreign Military Financing) zo strany Spojených štátov amerických. Zvyšné financie, ktoré predstavujú DPH, poskytne na kúpu slovenská strana.

Grant na podporu spojencov

Spojené štáty americké 8. septembra 2022 vyčlenili grant vo výške celkovo 2 219 mil. USD za účelom podporiť budovanie kapacít európskych spojencov a partnerov ovplyvnených situáciou na Ukrajine a taktiež na odstrašenie a obranu pred vznikajúcimi hrozbami pre územnú suverenitu, posilnenie partnerskej vojenskej integrácie v rámci NATO a posilnenie obranných kybernetických, hybridných hrozieb a konvenčných schopností čeliť ruskému vplyvu a agresii, najmä v kontexte s ruskou inváziou na Ukrajinu," uvádza Ministerstvo obrany SR s tým, že Slovensko v tejto súvislosti môže využiť prostriedky vo výške 200 miliónov USD.

Konkrétne chce Slovensko zabezpečiť 110 vozidiel JLTV 4x4 Oshkosh s diaľkovo ovládanou vežou CROWS a ďalších 50 kusov s takzvanou osádkovou vežou.

Zabezpečia obranu štátu

Využívané majú byť napríklad pre potreby manévrových jednotiek pozemných síl (zabezpečovacie jednotky a jednotky bojovej podpory), jednotiek Síl pre špeciálne operácie, práporu obrany a ochrany 81. krídla Sliač, vybraných jednotiek bojového zabezpečenia brigády spoločnej podpory Ozbrojených síl SR ako aj ostatných jednotiek OS SR.

JLTV 4x4 sú určené pre plnenie poslania ozbrojených síl, ktorých hlavnou úlohou je zabezpečiť obranu územia SR, pripraviť a poskytovať interoperabilné sily a spôsobilosti pre účasť SR v operáciách domáceho a medzinárodného krízového manažmentu, ako aj zabezpečiť plnenie úloh pri riešení mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození," zdôraznil rezort obrany s tým, že vozidlá musia zabezpečiť ochranu, vykonávanie taktických manévrov a palebnú podporu pre posádku vybraných jednotiek.

Ministerstvo obrany zároveň uviedla, že požiadalo Vládu USA o dodanie JLTV 4x4 v čo najskoršom možnom termíne. Dodávka je tak plánovaná v priebehu roku 2025.

Viac k téme: bojové vozidlá, obrana štátu, ozbrojené sily, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Nákup nových bojových vozidiel pre Slovensko bude financovaný z americkej pomoci © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie