• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

NAKA v súvislosti s akciou Chikara 2 obvinila 16 ľudí, je medzi nimi aj aktívny policajný funkcionár

NAKA v súvislosti s akciou Chikara 2 obvinila 16 ľudí, je medzi nimi aj aktívny policajný funkcionár

Jeden z obvinených bol riadiaci funkcionár Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.

22.3.2023 (SITA.sk) - V stredu v skorých ranných hodinách na území Bratislavského, Trnavského a Žilinského kraja vykonali príslušníci odboru Západ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) policajnú akciu s krycím názvom Chikara 2.

Obvinili 16 osôb

Ako polícia informuje na sociálnej sieti, obvinili spolu 16 osôb, pričom niektoré z viacerých trestných činov súbežne.

Konkrétne čelí 14 osôb obvineniu zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi, štyri osoby zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, dve osoby zo zločinu prijímania úplatku, dve aj z prečinu podplácania.

Hrubý nátlak a vydieranie

Jedna osoba je obvinená aj zo zločinu hrubého nátlaku v štádiu prípravy a jedna osoba aj zo zločinu vydierania.

„Počas policajnej akcie bolo celkovo zadržaných 10 obvinených osôb, pričom pri jednej zo zadržaných osôb ide o činného príslušníka Policajného zboru – riadiaceho funkcionára zaradeného na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Trnave," uviedla polícia.

Taktiež bol podľa nich zadržaný aj jeden bývalý príslušník polície, v súčasnosti zaradený v riadiacej funkcii na Centre podpory Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave. Aktuálne sa podľa polície v danej veci vykonávajú zaisťovacie úkony ako domové prehliadky a prehliadky iných priestorov a pozemkov, po čom budú vykonávané výsluchy zadržaných obvinených.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie