• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Najväčšia schéma štátnej pomoci pre poľnohospodárov je v ohrození, štátni analytici ju žiadajú zmeniť alebo zrušiť

Najväčšia schéma štátnej pomoci pre poľnohospodárov je v ohrození, štátni analytici ju žiadajú zmeniť alebo zrušiť

Zrušenie úľav na nákup tzv. Zelenej nafty je pritom jedným z opatrení, ktoré úradnícka vláda Ľudovíta Ódora navrhla ako možný krok, ktorý by prispel k ozdraveniu verejných financií.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR by malo do konca budúceho roka zmeniť podmienky vyplácania najväčšej štátnej pomoci pre poľnohospodárov.

Ide o podporu poľnohospodárskej výroby formou dotovania časti spotrebnej dane z minerálnych olejov, tzv. Zelenú naftu.

Podmienky vyplácania tejto podpory by sa mali zmeniť tak, aby sa zvýšila produktivita v pôdohospodárstve. Upozorňuje na to Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR v opatreniach revízie verejných výdavkov.

Dôraz na adresnosť vyplácania podpory

Podľa implementačného plánu revízie výdavkov na dotácie na roky 2023 až 2026 by mal rezort pôdohospodárstva do konca mája budúceho roka vypracovať analýzu možnosti úprav Zelenej nafty.


V analýze sa má zamerať na podmienenie podpory efektívnejším a ekologickejším správaním sa prijímateľov, na možnosti podpory inovácií, či na adresnosť a koncentráciu podpory. Dôraz by sa pritom mal klásť najmä na adresnosť vyplácania podpory. Na základe tejto analýzy by mal rezort následne do konca budúceho roka upraviť podmienky poskytovania podpory.


Ak rezort pôdohospodárstva túto úlohu nesplní, od roku 2025 by malo ministerstvo financií viazať prostriedky určené na tzv. Zelenú naftu. Viazanie rozpočtových prostriedkov pritom znamená časové a vecné obmedzenie ich použitia. V roku 2022 išlo o sumu 32 miliónov eur.

Štát by mohol ušetriť milióny eur

Zrušenie úľav na nákup tzv. Zelenej nafty je pritom jedným z opatrení, ktoré úradnícka vláda Ľudovíta Ódora navrhla ako možný krok, ktorý by prispel k ozdraveniu verejných financií. Štát by tým ušetril spomínaných 32 miliónov eur ročne.


„Podpora farmárom zabezpečuje príjem bez ohľadu na ich snahu znižovať náklady, motiváciu inovovať či hospodáriť šetrne k životnému prostrediu,“ tvrdí rezort financií.


Dopady podpory pritom štát nesleduje, pričom pomoc sa koncentruje u veľkých firiem v zahraničnom vlastníctve. Ministerstvo financií tiež upozorňuje na to, že tzv. Zelená nafta smeruje prostriedky tam, kde už smerujú cez iné programy.

Iniciatíva REPowerEU

Úľavy farmárom na nákup nafty sú najväčšou schémou štátnej pomoci v poľnohospodárstve. Slúžia na podporu poľnohospodárskej výroby formou dotovania časti spotrebnej dane z minerálnych olejov.

Až 80 percent príjemcov zelenej nafty podľa rezortu financií dostalo v roku 2021 podporu z viac ako piatich dotačných schém. Viac ako desať podpôr dostalo 14 percent príjemcov.


„Potreba dotovania nafty by mohla zaniknúť aj vďaka iniciatíve Európskej komisie REPowerEU. Jej cieľom je znížiť energetickú závislosť na Rusku prostredníctvom investícií do využívania obnoviteľných zdrojov na výrobu palív alebo výmeny technológií za úspornejšie a energeticky efektívnejšie,“ uviedlo ministerstvo financií.


Alternatívou je podľa rezortu zníženie výdavkov na dotačnú schému zastropovaním maximálnej výšky dotácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie