• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Najstarší mach na svete Takakia ohrozuje klimatická zmena, vedci skúmali jej riziká

Najstarší mach na svete Takakia ohrozuje klimatická zmena, vedci skúmali jej riziká

Vedci sa pokúšajú zachovať a predĺžiť prežitie tohto druhu rozmnožovaním niektorých exemplárov v laboratóriu a ich presadením na experimentálne miesta v Tibete.

Najstarší mach na svete možno nedokáže prežiť klimatickú zmenu. Takakia, ktorý rastie už 390 miliónov rokov, je jedným z najrýchlejšie sa vyvíjajúcich známych druhov. Podľa novej štúdie však zrejme ani to nestačí pre jeho záchranu. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Ovplyvňovanie rastu

Takakia je malý, pomaly rastúci mach, ktorý možno nájsť v malých množstvách v odľahlých častiach USA, Japonska a Tibetu. Mach bol už sto miliónov rokov, keď sa pod ním sformovali Himaláje, čo spustilo rýchly adaptačný proces. Vedci po desaťročie trvajúcej expedícii po prvý raz analyzovali jeho DNA, aby zistili ako klimatická kríza ovplyvňuje tieto rastliny a ich habitat.


„Vydali sme sa opísať a analyzovať žijúcu fosíliu,“ skonštatoval autor štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise Cell, rastlinný biotechnológ Ralf Reski z Freiburskej univerzity v Nemecku.

Poveternostné podmienky

Expedícia nebola jednoduchá vzhľadom na vysokú nadmorskú výšku a nestále počasie v Himalájach. Tím zistil, že v dôsledku týchto extrémnych poveternostných podmienok sa daný mach vyvíjal po celé generácie, aby si dokázal zdatne opraviť narušenú DNA a zotaviť sa z poškodenia ultrafialovým žiarením.


Vzhľadom na tieto podmienky tiežtakakia získal schopnosť rásť kdekoľvek. Rastlinný biológ a spoluautor štúdie I-kchun Che z Capital Normal University v Pekingu vysvetlil, že takakia využíva flexibilný systém vetvenia na vytvorenie „veľmi robustnej štruktúry populácie, ktorá dokáže účinne odolávať invázii silných snehových búrok“.

Zachovanie druhu

Vedci po skúmaní prostredia, v ktorom takakiarastie, zistili, že plynule sa otepľujúca klíma spôsobuje topenie ľadovcov a odhalenie machu vyšším úrovniam ultrafialového žiarenia, ktorým dosiaľ nebol vystavený. Populácie tohto machu v Tibete sa podľa autorov v časovom rozmedzí ich štúdie zmenšili o 1,6 percenta ročne.


Ďalší rastlinný biológ a spoluvedúci výpravy Žuo-jang Chu odhadol, že do konca 21. storočia sa životné podmienky preň zmenšia len na

1 000 až 1 500 kilometrov štvorcových po celom svete. Vedci sa pokúšajú zachovať a predĺžiť prežitie tohto druhu rozmnožovaním niektorých exemplárov v laboratóriu a ich presadením na experimentálne miesta v Tibete.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie