• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Najskôr vyskúšať, až potom kúpiť. Carsharingové platformy pomáhajú prekonávať mýty o elektromobiloch

Najskôr vyskúšať, až potom kúpiť. Carsharingové platformy pomáhajú prekonávať mýty o elektromobiloch

Elektromobily si postupne nachádzajú svojich priaznivcov aj medzi Slovákmi.

4.7.2022 (Webnoviny.sk) - Za prvý štvrťrok tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 narástol predaj áut na elektrický pohon takmer dvojnásobne. Záujem o zdieľanie ekologickejších vozidiel zaznamenala aj carsharingová platforma HoppyGo. Elektrické autá boli požičané na Slovensku počas minulého roka takmer 50-krát. Kto sa rád delí o svoj elektromobil? A kto a prečo si tieto autá najčastejšie požičiava?

"Existujú dve skupiny vlastníkov, ktorí svoje elektromobily zdieľajú na carsharingových platformách. Jedna chce hlavne optimalizovať náklady spojené s vlastníctvom a prevádzkou vozidla. Motivujú ju financie. Priemerný zárobok získaný zdieľaním tohto typu auta môže presiahnuť viac ako 500 eur mesačne. Druhou skupinou sú ľudia, pre ktorých  elektromobilita znamená budúcnosť a chcú ju sprostredkovať širšej verejnosti. Môžeme povedať, že sú to obhajcovia zelenej mobility," hovorí Juraj Andrejka, country manager carsharingovej platformy HoppyGo na Slovensku, ktorá patrí do portfólia mobilitných služieb ŠKODA AUTO DigitLab.

O svoj elektromobil sa delia najmä ,,early adopters"

Priemerný vek majiteľa elektromobilu, ktorý je ochotný svoje vozidlo zdieľať, je 36 rokov a žije v Bratislave. Patrí do skupiny "early adopters" alebo k tzv. priekopníkom, teda k ľuďom, ktorí radi skúšajú nové veci a rýchlo sa naučia používať nové technológie. Ich motivácia zdieľať svoj elektromobil s ostatnými je rôzna.

"Majiteľom elektromobilov odpadajú niektoré starosti, ktoré musia bežne riešiť majitelia vozidiel so spaľovacím motorom. Nemusia riešiť napríklad potrebu ochladzovania vozidla po dlhšej ceste alebo operatívu s výmenou oleja. Vlastníci elektrických áut preto nemajú až taký veľký strach o to, ako budú ľudia, ktorí si ich vozidlá požičiavajú, šetrní. Okrem toho väčšina elektromobilov zdieľaných na našej platforme sú nové autá, takže sú ešte v záruke," vysvetľuje J. Andrejka.

Elektrické autá si požičiavajú ľudia na testovanie

Ľudia, ktorí si elektromobily požičiavajú, sú demograficky veľmi podobní majiteľom áut. Ich priemerný vek je 26 – 35 rokov a žijú vo väčších mestách. Najviac ich zaujíma praktická skúsenosť s elektromobilom. Väčšina z nich plánuje nákup prvého elektromobilu a radi by si ho preto vyskúšali vopred. "Zo všetkých rezervácií elektroáut na platforme HoppyGo ich bolo vlani preukázateľne 85 % s cieľom vyskúšať si tento typ automobilu," dopĺňa  J. Andrejka.

Na platforme HoppyGo majitelia v tejto chvíli na Slovensku ponúkajú celkovo 16 elektromobilov. Používatelia si môžu vyberať z modelov Tesla 3 a X, BMW i3, Renault ZOE, ŠKODA ENYAQ iV, Hyundai Ioniq Electric alebo Hyundai Kona Electric.

Na Slovensku najazdí elektromobil počas jedného zapožičania priemerne 446 km,  priemerná doba prenájmu je 2,5 dňa. Denne tak priemerne najazdí 176 km.  Najlacnejší elektromobil je k dispozícii na prenájom za 125 eur na deň. Dopyt po elektromobiloch tvorí na Slovensku 9 % zo všetkých rezervácií na carsharingovej platforme.

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie