• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Najmladším šachovým veľmajstrom v histórii sa stal Mishra z Indie, má len 12 rokov

Najmladším šachovým veľmajstrom v histórii sa stal Mishra z Indie, má len 12 rokov

Abhimanyu Mishra dovŕšil všetky tri veľmajstrovské normy triumfom nad Indom Leonom Lukom Mendoncom na turnaji v Budapešti.

1.7.2021 (Webnoviny.sk) - Američan indického pôvodu Abhimanyu Mishra má len 12 rokov, štyri mesiace a 25 dní, ale už sa stal najmladším šachovým veľmajstrom v histórii.

Doterajší rekord ruského zázraku Sergeja Karjakina prekonal po 19 rokoch. Karjakin mal v čase dosiahnutia titulu veľmajstra 12 rokov a sedem mesiacov. Informoval o tom web orf.at.

Tri veľmajstrovské normy

Mishra dovŕšil všetky tri veľmajstrovské normy triumfom nad o tri roky starším Indom Leonom Lukom Mendoncom na turnaji v Budapešti. Dosiahol tým potrebný počet bodov v ELO koeficiente.

Do maďarskej metropoly vycestoval spolu so svojím otcom, aby tam na jednom mieste odohral hneď niekoľko turnajov, keďže počet klasických šachových podujatí je v čase pandémie koronavírusu obmedzený.

Sľubný rozbeh pre kariéru

Podarilo sa mu ovládnuť veľmajstrovský turnaj Vezérképzo, kde triumfom nad Mendoncom v 9. kole dosiahol potrebný rating 2619.

"Dvadsať rokov som vydržal ako najmladší veľmajster, čo je veľmi dlhý čas. Bol som si istý, že ma niekto prekoná oveľa skôr a správne som tipoval, že to bude niekto z talentovaných indických chlapcov. Toto je sľubný rozbeh pre jeho kariéru a verím, že jedného dňa bude najlepší na svete. Želám mu všetko najlepšie," uviedol na webe chess.com Sergej Karjakin, neúspešný vyzývateľ Dána Magnusa Carlsena v súboji o šachový trón v roku 2016.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie