• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Najkrajšie budovy parlamentu na svete

Najkrajšie budovy parlamentu na svete

Sídlo kanadského parlamentu je kanadský parlamentný komplex na Parliament Hill v Ottawe v provincii Ontario.

Parlamentné budovy zohrávajú dôležitú úlohu v histórii a kultúre mnohých krajín.

Okrem plnenia legislatívnych úloh sú tieto budovy často aj symbolmi národnej jednoty a demokracie.

Spájať politiku a architektúru nejdeme, ale na peknú architektúru s kusom histórie pre domácich, ale aj pre návštevníkov z celého sveta sa v tomto článku pozrieme.

Westminsterský palác, Londýn

Westminsterský palác sa nachádza na severnom brehu rieky Temže, na mieste pôvodne nazývanom Thorney Island. Od 11. do 16. storočia bol oficiálnym sídlom anglických kráľov. Stretávajú sa tu snemovne parlamentu Spojeného kráľovstva, ktorými sú Dolná snemovňa a Snemovňa lordov. Budova má viac ako 1000 miestností. Palác sa, samozrejme, nachádza aj na Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva.

Kapitol, Washington DC

Kapitol Spojených štátov je sídlo Kongresu Spojených štátov, ktoré sa nachádza na vrchole Kapitolu. Kapitol bol postavený na prelome 18. a 19. storočia a v polovici 19. storočia bol následne rozšírený. Skladá sa z rotundy s kupolou a dvoch bočných krídel. Táto budova má dĺžku 229 metrov a až 107 metrov šírku, pričom jej najvyšší bod dosahuje výšku 88 metrov. Bol to prvý takto veľký komplexný objekt vo Washingtone po Bielom dome.

Budova Ríšskeho snemu, Berlín

Od roku 1999 je táto dominanta Berlína opäť miestom zasadania nemeckého parlamentu. V roku 1999 prebehla jej komplexná rekonštrukcia pod vedením známeho britského architekta Normana Fostera. Jej hlavným prvkom je nová sklenená kupola, ktorá vystupuje do výšky 47 metrov. Vnútri kupoly, vo výške 40 metrov, sa nachádza vyhliadková plošina, ku ktorej sa dostanete dvoma výťahmi a potom po sklenených špirálovitých schodoch, ktoré sú vhodné aj pre ľudí na vozíku. Dnes je strešná kupola Ríšskeho snemu jedným zo symbolov Berlína a hlavnou turistickou atrakciou.

Centre Block, Ottawa

Sídlo kanadského parlamentu je kanadský parlamentný komplex na Parliament Hill v Ottawe v provincii Ontario. Centre Block je hlavná budova tohto komplexu. Nachádzajú sa v ňom komory Dolnej snemovne a Senátu, ako aj mnohé kancelárie senátorov, poslancov a vyššej administratívy oboch zákonodarných zborov. Hlavným architektonickým prvkom Centre Block je Peace Tower – obrovská hodinová veža, ktorá stojí uprostred budovy. Spája celý centrálny blok so východným a západným blokom. V súčasnosti prebieha rozsiahla rekonštrukcia, počas ktorej sa rozširuje podzemné uvítacie centrum parlamentu, renovujú sa pracovné priestory, aj priestory v prospech návštevníkov.

Budova sekretariátu, Naí Dillí

Budova sekretariátu je sídlom sekretariátu vlády, ktorý spravuje indickú vládu. Budovy sekretariátu boli postavené v roku 1910 a dnes je parlamentný komplex v centre indického mesta čerstvo zrekonštruovaný. Úvahy o jeho výstavbe sa objavili v roku 2010 kvôli nedostatočnej kapacite starej budovy, ktorá bola postavená ešte za britskej nadvlády. V roku 2020 začala výstavba, pričom napriek dočasnému pozastaveniu projektu zo strany Najvyššieho súdu Indie sa práce opäť rozbehli v januári 2021. Výsledkom je moderný šesťuholníkový objekt, ktorý spĺňa kapacitné požiadavky a je odolný voči zemetraseniam.

Binnenhof, Haag, Holandsko

Binnenhof je najstaršia stále používaná budova parlamentu, ktorá s trochou fantázie pripomína londýnsky Westminsterský palác. Tento nádherný komplex budov pozdĺž jazera Hofvijver pôvodne slúžil ako hrad a rezidencia holandských grófov. Budovy boli prvýkrát postavené v 13. storočí a v roku 1584 sa stali politickým centrom Holandskej republiky. Dnes je miestom zasadaní oboch komôr holandského parlamentu, ako aj sídlom predsedu vlády a ministerstva pre všeobecné záležitosti. Bol oprávnene zaradený medzi 100 najkrajších holandských pamiatok.

Palác parlamentu, Bukurešť

Tento monumentálny komplex sa pýši mnohými superlatívami. Výstavba tejto stavby sa začala v roku 1984 a trvala až do roku 1997. Parlamentný palác je bezpochyby najväčšou parlamentnou budovou na svete, zároveň je najväčšou civilnou budovou s administratívnou funkciou. Okrem toho je aj najdrahšou a najťažšou administratívnou budovou na svete.

Toto architektonické dielo dosahuje výšku 84 metrov, rozkladá sa na ploche 365 000 metrov štvorcových a má objem 2,5 milióna metrov kubických. Jeho interiér je bohato zdobený a zahŕňa veľa administratívnych priestorov, aj tri fascinujúce múzeá, ktoré oživujú históriu a kultúru Rumunska.

Maďarský parlament, Budapešť

Budova parlamentu v Budapešti, známa ako Országház, je symbolom mesta. Je podobná britskému parlamentu na Temži a bola dokončená v roku 1902 v neogotickom štýle. Navrhol ju Imre Steindl. Kupola na streche je jedinou časťou v neorenesančnom štýle. Budova má 200 kancelárií, 10 nádvorí a 29 schodísk, pričom centrálna hala s uhorskou korunou je nádherná. Dnes je parlament využívaný len čiastočne, ale môžete si ho prezrieť počas prehliadky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie