• Dnes je: Štvrtok 13. mája 2021 meniny má Servác

Najbližší ho opúšťajú, sociálne siete blokujú. Z Trumpa sa stáva obskúrna figúrka na pomedzí konšpirácií a šoubiznisu

Najbližší ho opúšťajú, sociálne siete blokujú. Z Trumpa sa stáva obskúrna figúrka na pomedzí konšpirácií a šoubiznisu

Koncom Trumpa sa iste americká spoločnosť nezbaví všetkých svojich pálčivých problémov, no možno je to dobrý začiatok.

Barbarský vpád popletencov, fanatikov a amerických neofašistov do budovy Kapitolu bol príznačnou bodkou za štyrmi rokmi mandátu prezidenta Donalda Trumpa.

Tragikomické vyvrcholenie štyroch rokov zostrujúceho sa politického boja, polarizácie a „hejtovania“ na všetkých úrovniach. Fraška v priestoroch amerického zákonodarného zboru však môže mať aj pozitívne vyústenie.

Odchádzajúci prezident mohol vojsť do dejín ako kontroverzná osobnosť, ktorá ale prekonala očakávania. Čas je menej kritický a objektívnejší sudca, ako aktuálne spoločensko-politické nálady. Spomínalo by sa na významné zásluhy Trumpovej administratívy.


Historický kompromis medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi, „nakopnutie“ amerického hospodárstva, prípadne operáciu „Warpspeed“ (verejno-súkromné partnerstvo americkej vlády a výskumných laboratórií za účelom vyvinutia, výroby a distribúcie vakcíny proti COVID-19, vďaka nasadeniu všetkých strán sa vyvinulo v rekordnom čase). Nestane sa!

Vpád do Kapitolu bol vyústením dlhodobých problémov

Štyridsiateho piateho nájomníka Bieleho domu si už navždy budeme pamätať ako „pseudotyrana“, ktorý sa s impulzívnosťou sebe vlastnou pokúsil podkopať základy amerického práva, ústavnosti, zvykov, tradícií a precedensov.


Ako narcisa, ktorý neuniesol prehru a za rukojemníka si zobral americkú demokraciu. Ako manipulátora, ktorý cynicky sfanatizoval svojich priaznivcov a spravil z nich živý štít, keď ich vyzval, aby došli do hlavného mesta protestovať proti údajne sfalšovaným voľbám.

Mnohí pozorovatelia označujú trojkráľové udalosti vo Washingtone aj za jeden z „najčiernejších dní pre americkú demokraciu“. Imidž, rešpekt a dôvera v silu USA vo svete utrpeli vážne škody, nehovoriac o vyhasnutí piatich ľudských životov.


Násilné vtrhnutie bradatých mužov v maskáčoch, popletených babičiek a uhrovitých pubertiakov s červenými „MAGA“ šiltovkami (šiltovky sloganu kampane Donalda Trumpa, „MAGA -Make America Great Again“ ) do budovy Kongresu USA, však nie sú náhoda. Ide o vyústenie dlhodobého problému americkej spoločnosti.

Trump nie je pôvodcom, ale symbolov konfliktov a otrasov

USA sú dnes mimoriadne polarizovaná krajina. Pestrosť a rozmanitosť spoločnosti, povestný „taviaci kotol“ („meliting-pot“), identita, na ktorej si Američania tak dlho zakladali, sa dnes javí ako jeden z hlavných dôvodov tejto polarizácie.


Ak v taviacom kotle zmiešame politickú korektnosť, ktorá zabíja slobodnú diskusiu, policajnú brutalitu, ktorá ostrakizuje a radikalizuje Afroameričanov, veľkú silu korporácií, ktoré ničia malé a stredné podnikanie, a pridáme sociálne siete so svojimi názorovými bublinami, dezinformáciami a hejtovaním, vznikne mimoriadne výbušná zmes.

Potom je už len krôčik od toho, aby hlučný a demagogický manipulátor využil spoločenské pnutie vo svoj politický prospech. Donald Trump tak nie je pôvodcom všetkých politických konfliktov a spoločenských otrasov, je len ich najvýraznejším symbolom a zhmotnením.

Koniec agresívneho trumpizmu?

Aktuálne dianie má však aj svoj optimistický výklad. Je dosť možné, že sme v priamom prenose sledovali nie novú, agresívnu fázu „trumpizmu“, ale jeho postupný súmrak. Trump a jeho rodina prakticky ovládali republikánov.


Stranu zmenili na svoj obraz využitím prezidentského mandátu, bombastických eskapád a agresívnym „tweetovaním“. Podpora medzi voličmi strany, nech Trump urobil čokoľvek, bola zarážajúco vysoká a stabilná. Na pozadí chaosu a politickej reality šou však prezident razil politickú agendu republikánov.


Mnohí (najmä) konzervatívci tak dlho nevedeli pochopiť, kde je problém. Je arogantný, útočný a samoľúby štýl prekážkou, keď obsahovo robí rozumnú politiku? Odpoveď sme videli na schodoch Kapitolu. To, že agresívny jazyk, jedovaté výzvy a pomstychtivé vyjadrenia majú svoje reálne konzekvencie, mohli po 6. januári zaznamenať aj ľudia s menšou predvídavosťou a predstavivosťou.

Škodlivosť Trumpovho hejtovania na sociálnych sieťach sa tak zhmotnila v najhoršej možnej podobe.


Trump sa však prepočítal. V priebehu 24 hodín sa zmenil z konzervatívnej politickej „superstar“ na toxického vyvrheľa, odtrhnutého od reality.


Dobre to ilustruje vyjadrenie jedného z prezidentových poradcov pre denník Washington Post: „Je to hrozné. Ľudia sú zúfalí. Nevedia sa dočkať, kedy bude koniec (Trumpovho mandátu a inaugurácia Joe Bidena). Myslím si, že prezident neuvedomuje, v akej nebezpečnej situácií sa ocitol.“

Bezbrehý politický cynizmus sa nemusí vždy vyplatiť

Postupne sa od neho začali dištancovať mnohí spojenci, senátori, reprezentanti, demisiu podalo niekoľko členov vládneho kabinetu. Senátor Josh Hawley za štát Missouri, bol po Trumpovi najhlučnejším odporcom certifikovania výsledkov prezidentských volieb. Podobne ako prezident, vyzýval sfanatizovaných aktivistov, aby „tiahli na Washington“.


Hawley sa zrejme chcel zviezť na vlne Trumpovej popularity. Po 6. januári sa od neho odklonili sponzori, republikánski kolegovia, jeho počínanie odsúdili dva najvýznamnejšie denníky v Missouri. Navyše, nakladateľstvo Simon & Schuster zrušilo plán publikácie jeho knihy.

Príbeh Hawleyho je pekným ponaučením, že bezbrehý politický cynizmus sa nemusí vždy vyplatiť.


Republikáni medzičasom vďaka konfliktnej politike súčasného prezidenta stratili v mimoriadnych voľbách v Georgii ďalších dvoch senátorov. Ak chce strana Lincolna a Reagana ešte niekedy zvíťaziť vo voľbách, musí podstúpiť bolestivú „detoxikáciu“ od realitného makléra a jeho rodiny.

Z dosluhujúceho amerického prezidenta obskúrna figúrka

Bez mediálnej dominancie, prostriedkov a podpory sa z Trumpa postupne stane obskúrna figúrka na pomedzí konšpiračnej politiky a šoubiznisu tretej cenovej skupiny.


Na druhej strane, americká spoločnosť potrebuje pokoj, umiernenosť a kompromis, ktorý stelesňuje nastupujúci prezident Joe Biden. Vo voľbách 2020 posilnil stred, ľavý aj pravý extrém v obdivoch stranách utrpel straty.

Ako vo svojej analýze pre Bloomberg News napísal britský historik a profesor na Stanford University Niall Ferguson, „Američania boli nakazení vírusom nedemokratickej politiky a snáď voči nej postupne získajú odolnosť. Optimistická prognóza vývoja pandémie je, že okolo mája získa vďaka vakcináciu spoločnosť kolektívnu imunitu. Optimistická predpoveď ohľadom politiky je, že približne v rovnakom čase, si vyvinieme kolektívnu imunitu voči „trumpizmu“.


Koncom Trumpa sa iste americká spoločnosť nezbaví všetkých svojich pálčivých problémov, no možno je to dobrý začiatok.


Autor článku Juraj Kríž študoval anglistiku, amerikanistiku a históriu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, dlhodobo sa venuje americkej a britskej politike.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie