• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Nahnevaní Poliaci protestovali pred domom Kaczynského a kričali Zvrhneme vládu

Nahnevaní Poliaci protestovali pred domom Kaczynského a kričali Zvrhneme vládu

Dom vicepremiéra chránili pred demonštrantmi policajti.

13.12.2020 (Webnoviny.sk) - Poliaci v nedeľu protestovali proti tamojšej vláde. Protestný pochod, na ktorom sa zúčastnil podľa agentúry AP veľký počet ľudí, sa konal pod sloganom "Kráčame pre slobodu. Kráčame pre všetko".

Dom obklopili ťažkoodenci

Demonštranti kráčali k domu vicepremiéra a lídra vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského, ktorý obklopili stovky ťažkoodených policajtov, aby zabránili ľuďom príliš sa k nemu priblížiť.

Polícia z reproduktorov volala na demonštrantov, že ich protest je nelegálny, pretože je epidémia koronavírusu. Na to demonštranti odpovedali "Máme epidémiu PiS. Zvrhneme vládu".

Mnohí účastníci pochodu mali so sebou vlajky Európskej únie i dúhové vlajky, čím vyjadrili podporu tolerancii a západnému svetu.

Výročie stanného práva

Nedeľňajší protest pripadá na 39. výročie vyhlásenia stanného práva vtedajším komunistickým režimom. Zorganizovalo ho hnutie Celopoľský štrajk žien, ktoré od stojí za masovými protestami proti októbrovému sprísneniu interrupcií, no pridali sa k nemu aj ďalší, vrátane podnikateľov, ktorých frustruje počínanie vlády v boji s koronavírusom.

Cez víkend samostatne protestovali aj farmári, ktorí na ulici pred Kaczynského domom nechali veľkú kopu vajec, zemiakov i mŕtve prasa.

Poľnohospodári sa sťažujú na nedostatočné financie aj slabú reakciu vlády na ich problémy. Štyroch ľudí polícia pokutovala za znečisťovanie a blokovanie ulice.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie